Сирийският нефт и кюрдите са за САЩ само разменна монета

Вашингтон отсега се стяга за „големия пазарлък” в Женева

Официалният представител на антитерористичната коалиция на САЩ Райън Дилън заяви, че подкрепяните от Вашингтон Сирийски демократични сили се подготвят за настъпление към град Абу Камал, последния сирийски град по течението на Ефрат. Това щяло да стане веднага след като проамериканските кюрди се закрепят в района на овладяното нефтено находище Ал Омар, съобщи AMN.

През последната седмица кюрдите се движат към Абу Камал през пустинята, избягвайки гъстонаселената долина на Ефрат, където ще им се наложи да освобождават контролираните от ИД селища. Сега СДС са само на 50 км от града.
 
В същото време сирийската армия се намира на 70 км от Абу Камал.
 
Кюрдите бързат за Абу Камал, но нефтеното находище ги задържа. А то е изключително важно за бъдещата американска политика в Сирия, защото Щатите искат да останат в страната. Според USA Today, американските военни искат да избягнат грешката с изтеглянето на войските от Ирак през 2011 г., когато след тях настъпваше ИД. „Трябваше да оставим сили за контрол над нефтените залежи” – заяви Тръмп по време на изборите.
 
До началото на сирийския конфликт през 2011 г. нефтеното находище в Ал Омар осигурявало до 25% от всичкия сирийски нефт. Общият дневен добив бил 385 хиляди барела в денонощие, отиващ основно за вътрешно потребление. Сега обаче 70% от сирийския нефт се намира под контрола на кюрдите, сиреч на САЩ.
 
Главната цел на САЩ е да установи контрол над сирийската икономика, на първо място над газовите и нефтени ресурси, заяви преди месец Мохамад Ибрахим Самра, губернатор на провинция Дейр ез-Зор за агенция Sputnik.
 
Контролът над сирийския нефт е важен не толкова от икономическа, колкото от политическа гледна точка. Сега трябва едновременно да се възстановява разрушеното от войната стопанство и да се налага политически диалог за завършване на гражданската война.
 
В тази ситуация, който контролира енергийните ресурси (нефт плюс завзетите от кюрдите електроцентрали), той получава мощен политически лост за влияние. САЩ винаги са изказвали желание и готовност за политическо уреждане на ситуацията в Сирия.
 
Никой не се залъгва, че кюрдите ще добиват нефт в това враждебно арабско обкръжение. Американците обаче ще използват този фактор като аргумент в Женева на предстоящите преговори за упражняване на натиск над Башар Асад. Според експерти, независимо че сега Вашингтон залага на кюрдите, САЩ ги третират като разменна монета.
 
Трудно е нещо да се предскаже. Американската външна политика в последните години стана твърде ситуативна, твърдят руски експерти. Възможна е както пълна поддръжка на кюрдите, така и търговия с техните интереси.
 
Редакция БЛИЦ
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: