Скандал на заседанието на ООН: Ердоган напусна в мига, в който Тръмп заговори за... (СНИМКИ/ВИДЕО)
Скандал беляза заседанието на ООН. Турският президент Ердоган напусна залата на Общото събрание на ООН, когато започна да говори президентът Доналд Тръмп. Защо турският президент направи това така и не се разбра.
В съответствие с графика на изказванията на сесията на Общото събрание на ООН Ердоган трябва да направи изказване след президента на САЩ.
„Нашата обща цел трябва да е деескалирането на военния конфликт и политическото му разрешаване, което трябва да отразява волята на сирийския народ“, заяви Тръмп в рамките на речта си на 73-ото Общо събрание на ООН.
„ОАЕ (Обединените арабски емирства) и Катар обещаха да предоставят милиарди долари в помощ на народите на Сирия и Йемен. Те също се стремят да приключат ужасната гражданска война в Йемен“, каза Тръмп.
„В крайна сметка работа на всяка страна от региона е да реши какво бъдеще иска за себе си. По тази причина САЩ работят със страните от Персийския залив, включително с Йордания и Египет, за да формират регионален стратегически алианс, с помощта на който близкоизточните държави ще могат да подпомагат просперитета, стабилността и сигурността в своя регион“, добави американският президент.
По неговите думи, разрешаването на сирийския конфликт също трябва да помогне за решаването на проблема с режима в Иран.
„Всеки вариант за разрешаване на хуманитарната криза в Сирия трябва да включва изработването на стратегия по отношение на ужасния режим, който я разпалва и финансира (кризата). Това е корумпираната диктатура в Иран“, обясни Тръмп.
Американският президент заяви, че Вашингтон призовава за оживяване на мирния процес в Сирия под егидата на ООН, но е готов да отговори със сила ако бъде използвано химическо оръжие. „Нашата обща цел трябва да бъде деескалацията на военния конфликт и търсенето на политическо решение, което да отразява волята на сирийския народ“, заяви държавният глава на САЩ, като предупреди, че Америка ще „отговори“, ако сирийската правителствена армия използва химическо оръжие.
По-рано днес пък генералният секретар на ООН Антонио Гутериш предупреди ръководителите на страните, че световният е ред е "все по-хаотичен", доверието е на точката на пречупване, а измененията в баланса на силите могат да увеличат риска от конфронтация, макар и да не хвърли вината върху никого конкретно.
Гутериш изтъкна пред 193-членното Общо събрание на ООН, че мултилатерализмът е подложен на удари, когато е най-необходим.
„Отделните лидери имат дълга да подобрят благосъстоянието на своите народи“, посочи Гутериш, но подчерта: „Но има нещо по-дълбоко... Като пазители на общото благо, ние също така имаме дълг да насърчаваме и подкрепяме реформирана, обновена и укрепена мултилатерална система“.
Той призова за възобновяване на ангажимента за основан на правила ред, като ООН е в центъра на това начинание, а също така предупреди против разпространението на „политика на песимизъм“.
„Онези, които виждат съседите си като опасност, могат да предизвикат заплаха там, където такава няма. Онези, които затварят границите си за нормална миграция, само захранват работата на трафикантите на хора“, подчерта шефът на ООН, добавяйки: „А онези, които пренебрегват правата на човека в борбата срещу тероризма, са склонни да възпроизведат точно екстремизма, на който се опитват да сложат край“.
Той също така призова лидерите да се справят с климатичните промени, като положат много по-сериозни усилия по този спешен проблем. Администрацията на американския президент Доналд Тръмп оттегли САЩ от Парижкото споразумение за климата за намаляване на емисиите през миналата година.
„Ако не променим курса през следващите две години, рискуваме да изпуснем климатичните промени“, изтъкна Гутериш.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!