Скандално решение на ООН! Европа ще плаща репарации на Африка, заради климатичните промени

Създава се фонд за подпомагане на бедните нации да се справят с "екстремните метеорологични явления, причинени от глобалното затопляне", ще плащат тези с въглищни централи

Страните на срещата на върха на ООН за климата COP27 в Египет приеха окончателно споразумение, което създава фонд за подпомагане на бедните нации да се справят с екстремните метеорологични явления, причинени от глобалното затопляне, предадоха световните агенции.

След напрегнати преговори, продължили през нощта, египетското председателство на срещата публикува проект на текст на общото споразумение рано в неделя и също така свика пленарна сесия, за да прокара документа като окончателно, всеобхватно споразумение за срещата на върха на ООН.

Конференцията на ООН за изменението на климата през 2022 г., по-често наричана COP27, е 27-ата конференция на ООН за изменението на климата и се провежда от 6 ноември до 18 ноември 2022 г. в Шарм Ел Шейх, Египет.

Зелен диктат: Фон дер Лайен и Гутериш се заканиха да върнат Европа в каменната ера

Пленарната сесия одобри разпоредбата на документа за създаване на фонд за "загуби и щети", който да помогне на развиващите се страни да поемат непосредствените разходи от предизвикани от климата събития като бури и наводнения.

Това е голяма победа за по-бедните нации, които отдавна призовават за финансови компенсации, тъй като често са жертви на изменението на климата – като влошени наводнения, суши, горещи вълни, глад и бури – въпреки че са допринесли малко за замърсяването, което нагрява планетата.

Съгласно споразумението фондът първоначално ще черпи от вноски от развитите страни и други частни и публични източници като международни финансови институции.

 

 

Колинс Нзову, министър на зелената икономика и околната среда на Замбия, каза, че е "Много развълнуван“.

Въпреки че Африка е допринесла най-малко за глобалните въглеродни емисии, континентът остава най-уязвим от въздействието на изменението на климата, а африканските нужди от финансиране и адаптиране към климата са сред най-големите.

Развитият свят все още не е спазил обещанието си от 2009 г. да харчи 100 милиарда долара годишно за друга помощ за климата – предназначена да помогне на бедните нации да развият зелена енергия и да се адаптират към бъдещото затопляне, посочи Нзову.

"В много отношения говорим за репарации", каза Сакоби Уилсън, професор по екологично здраве и правосъдие в Университета на Мериленд.

"Това е подходящ термин за използване", каза той, тъй като богатите страни са получили ползите от изкопаемите горива, докато по-бедните южни нации страдат от последиците от изменението на климата.

Сделката задължава страните да предприемат стъпки към "постепенно намаляване на енергията от въглища и постепенно премахване на неефективните субсидии за изкопаеми горива", както беше договорено на срещата на върха COP26 в Глазгоу.

Източник: CNN, aljazeera.com

Превод и редакция: БЛИЦ!

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук