Скандалът партигейт: Четирима висши помощници на Борис Джонсън го отсвириха
Те са подали оставки на „Даунинг Стрийт” 10 един след друг
Четирима висши помощници на Борис Джонсън подадоха оставки в рамките на часове днес, предаде Би Би Си.
Четирима високопоставени сътрудници на Борис Джонсън подадоха оставки на „Даунинг Стрийт” 10 в рамките на няколко часа един след друг, докато натискът върху министър-председателя расте.
Директорът по комуникациите Джак Дойл потвърди напускането си малко след напускането на ръководителя на политическия отдел Мунира Мирза.
Те бяха последвани от началника на кабинета Дан Розенфийлд и висшия държавен служител Мартин Рейнолдс.
Оставките на високопоставените чиновници идват в момент, когато Джонсън е изправен пред все повече въпросителни относно неговото лидерство от страна на неговата партия.
Дойл заяви пред служителите, че "последните седмици се отразиха ужасно на семейния ми живот", но че винаги е възнамерявал да напусне след две години служба.
Г-жа Мирза обаче напусна заради невярното твърдение на премиера, че сър Киър Стармър не е успял да разследва обвиненият в педофилия телевизионер Джими Савил, когато е бил директор на прокуратурата и отказа на Джонсън да се извини.
Риши Сунак публично се разграничи от първоначалния коментар на премиера, като заяви: "Честно казано, аз не бих го казал".
Попитан дали Борис Джонсън трябва да се извини, той отговори: "Това трябва да реши министър-председателят".
В изявлението на говорителката на „Даунинг Стрийт” 10 се казва, че Розенфийлд е предложил оставката си на премиера по-рано в четвъртък, но ще остане на работа, докато бъде намерен негов наследник.
Г-н Рейнолдс, който беше главен частен секретар на министър-председателя, ще направи същото, но след това ще се върне на работа в Министерството на външните работи.
Вълната от оставки идва в бурен момент за премиера на Великобритания, тъй като в Консервативната партия се засилват задкулисните вълнения.
Би Би Си има информация за 17 депутати от торите, които са подали писма за вот на недоверие към министър-председателя, а за да се предизвика конкурс за лидерския пост, са необходими общо 54.
Много от тях посочват участието на премиера в партита по време на ковид локдауна като мотив да поискат оставката на Джонсън.
Но някои посочиха и забележката му за сър Киър, включително председателят на комисията по отбрана Тобиас Елууд.
В понеделник по време на дебат относно заключенията на доклада за нелегалните локдаун партита Джонсън обвини лидера на лейбъристите, че е прекарал "по-голямата част от времето си" като директор на прокуратурата (DPP) в "преследване на журналисти и не е успял да преследва Джими Савил", въпреки че не разполагаше с доказателства в подкрепа на това твърдение.
Дисководещият и телевизионер Савил беше обвинен като сериен сексуален насилник след смъртта си през 2011 г., като е нападнал стотици жени и деца на различни места, включително болници, училища и Би Би Си.
Днес Джонсън изглежда направи опит да се разграничи от думите си, като заяви пред репортери, че не е говорил за "личното досие" на сър Киър, когато е бил главен прокурор, и добави: "Напълно разбирам, че той не е имал нищо общо лично с тези решения."
Но в писмото си за оставка, публикувано от The Spectator, г-жа Мирза заяви, че премиерът е трябвало да се извини публично за подвеждащите забележки.