След брутална изцепка за Полша и Унгария от Варшава поискаха оставката на зам-председателя на ЕП
Германският политик Катарина Барли призова двете страни да бъдат подложени на финансов глад
Членове на Европейския парламент (ЕП) от полската управляваща партия „Право и справедливост“ са подготвили искане за оставката на заместник-председателя на ЕП, германският политик Катарина Барли, която заяви, че Полша и Унгария трябва да бъдат подложени на „финансов глад“, пише "Фокус".
„Считаме, че използването на такива думи е неприемливо. Това е скандал. Тези думи са не само обидни, но и изпълнени с презрение - думи, които не трябва да звучат нито за Полша, нито за която и да е друга държава като цяло“, цитира думите на евродепутата Томаш Поремба от пресконференция във Брюксел във вторник Полската печатна агенция.
Според полските парламентаристи Барли трябва да се извини и да подаде оставка от поста си. Друг полски депутат, Йоахим Брудзински, обвини депутата от ЕП в „арогантност, презрение и високомерие към държавите от Централна и Източна Европа“ и изрази убеждението си, че Барли трябва да загуби не само позицията си, но и мястото си в „сериозната европейска политика“.
Полските евродепутати бяха възмутени от интервюто на Барли пред радио Deutschlandfunk, в което тя говори за връзката между разпределението на средствата от европейския бюджет и спазването на върховенството на закона в страните от общността.
Политикът използва израза „ще ги накараме да гладуват финансово“ по отношение на Полша и Унгария, които са критикувани в Брюксел. Във Варшава употребата на думата „глад“ за обръщение към Полша се счита за обидна поради масовия глад от 1932-33 г., споменът за който е силен сред поляците.
Полските власти многократно се противопоставяха на обвързването на разпределението на средствата от ЕС с изискванията на върховенството на закона. През последните години европейските институции често критикуват полските и унгарските власти за приемане на закони и действия, които според Европейската комисия и Европейския парламент противоречат на демократичните принципи.
В тази връзка периодично има инициативи относно възможността за финансови ограничения за държави, които не изпълняват задълженията си по отношение на върховенството на закона. Варшава смята, че в момента няма обективни критерии за определяне на подобни нарушения.