След бума на К-19 Ухан най-сетне забрани...
Властите в китайския град спря консумацията на диви животни
Властите в Ухан, епицентър на заразата с коронавирус, официално забраниха консумацията на диви животни. Местната администрация в китайския град съобщи в сряда, че заедно със забраната за консумация, Ухан ще стане “убежище за диви животни”, където ще бъде забранен лова на диви животни с изключение на улавянето на животни за ”научни изследвания, регулиране на популацията, мониторинг на епидемични болестии други специални обстоятелства”.
Като част от забраната, градът въведе строг контрол върху отглеждането на всички диви животни, като забрани да се отглеждат за храна, съобщи CBS. Ухан също ще се присъедини към по-широка схема в цялата страна, за да предложи изкупуване от фермери, които отглеждат диви животни.
Ухан, град от 11 милиона души в китайската провинция Хубей, стана център на първите случаи на Covid-19 в края на миналата година.
Произходът на пандемията все още се разследва, но един от предполагаемите източници е пазарът за морски дарове в града, който включва секция за живи животни, в която се съобщава, че се продават повече от 30 вида животни, включително живи вълчета, златни цикади, скорпиони и цивети.
Китай затвори пазара през януари. Като цяло изследователите са съгласни, че най-правдоподобното обяснение е, че вирусът е направи скок от животно върху човек.
Китай беше подложен на натиск от световната общност да се справи с незаконната си търговия с диви животни, след като беше свързан с появата на зоонотични заболявания.
Миналата седмица две централни провинции в Китай обявиха планове за правителствено изкупуване от фермери на диви животни, за да подпомогнат прехода на онези, чийто поминък зависи от отглеждане на диви видове за консумация.
Плановете биха дали на фермерите в провинции Хунан и Дзянси, два съседни региона, възможността да бъдат компенсирани за преминаване към отглеждане на плодове, зеленчуци, чаени растения или билки за традиционната китайска медицина. Има и опция за отглеждане на други животни като прасета и пилета.
През февруари Китай издаде безпрецедентна временна забрана за цялата територия на търговията и потреблението на сухоземни диви животни, включително екзотични видове, отглеждани във фермите.
Първоначалното изкупуване обхваща 14 вида отглеждани диви животни и само ферми, работещи законно с разрешителни за развъждане преди забраната през февруари, са допустими за програмата. Въведената забрана в Ухан е със срок пет години.
Подобни забрани има в градовете Пекин, Шенжен и Джухай, но там са постоянни.