„Сънди Телеграф” : България е столицата на корупцията на Европа
При едното дело осем членове на криминална мрежа, съставена от над 50 български предприятия, както твърдят българските следователи, ще се изправят пред съда за предполагаема злоупотреба с 4 млн. паунда от САПАРД за замяна на остаряло месопреработвателно оборудване.
Една от личностите –Марио николов, който имал "близки връзки с българското правителство", е обвинен в прехвърляне на около 200 хил. лв на Социалистическата паритя на премиера Серегй Станишев през 2005 г., пише "Сънди телеграф", позовавайки се на доклад на Европейската служба за борба с измамите.
Друга проява на "шуробаджанашки капитализъм" статията съзира в твърденията, че друг член на групата бил бизнес партньор на бивш министър, който се опитал "да повлияе на текущото разследване срещу него".
Мирисът на корупция около българския елит се засили още повече в четвъртък, когатоАсен Друмев, бивш директор на земеделския фонд, влезе в съда. И Друмев, и Николов отричат да са направили каквото и да било незаконно, твърдейки, че са превърнати в изкупителни жертви, за да може София да убеди Брюксел да възстанови субсидирането. ЕС заявява, че ще следи внимателно двата случая и ще преразгледа ситуацията с фондовете през пролетта, преди парламентарните избори в България, пише вестникът и цитира говорител на ОЛАФ.
"Ситуацията все още е проблематична. Оценяваме, че властите действат в правилна посока, и очакваме резултати.
Колкото и да твърди Брюксел, че иска само българските съдилища да започнат да прилагат закона равно за всички, вероятната ключова роля на тези две дела за решението да се развърже отново кесията е причина малцина да вярват, че обвиняемите ще излязат свободни.
Опитни наблюдатели на българските политически интриги съзират тежка политическа ръка зад избора на момента за влизането в съда на Николов и Друмев, както и за задържането миналата седмица на футболния и банков магнат Христо Ковачки по обвинения в данъчна измама.
И трите случая, изтъкват наблюдателите, станаха в навечерието на визитата на Франц-Херман Брюнер, генерален директор на ОЛАФ, който иска да види как напредват нещата.
Българското правителство казва, че прави всичко по силите си да сложи край на наследството от хаотичните постсъветски години, но че опозиционните политици просто влошават нещата, като преувеличават мащаба на проблемите.
Също като в части от Третия свят, твърденията за корупция са станали толкова обичайни, че са вече част от рутинното политическо уреждане на сметки, което затруднява още повече разследването. Мнозина обаче вярват, че всичко е само бизнес - корумпиран или не.
"Всичко, което е става, е че няколко души са нарочени за "лошите", за да може системата да продължи да функционира", обяснява британски мениджър, базиран в България. "Нещата не бяха разчистени след приемането в ЕС. Дори стана по-лошо", с тези думи на анонимния бизнесмен завършва статията в "Сънди телеграф". /БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: