Срив: 15% инфлация за една седмица в Русия
Цените на вносните стоки ще се повишат поради девалвацията на рублата, ще ги последват и руските стоки
Само за една седмица, от 26 февруари до 4 март, инфлацията в Русия се ускори рязко, като някои стоки са поскъпнали с над 15%, според официалните данни на Росстат. Това са първите данни за инфлацията след нахлуването на Русия в Украйна, предават световните агенции.
Изследователският холдинг Romir изчислява, че само за седмица седмичните разходи на руснаците за една седмица са се повишили с 11.6%, като това се цитира от държавната агенция "Новости".
Нахлуването предизвика срив на фондовия пазар и рублата, както и нова вълна от санкции. Цените на вносните стоки ще се повишат поради девалвацията на рублата. Ще ги последват и руските стоки.
Цените са се повишили с 2,2% през седмицата - рекорд от 1998 г. насам -, а само през първите четири дни на март инфлацията е 1.2%.
Цените на едрогабаритното оборудване и автомобилите бележат дори още по-голям ръст. Според официалните данни за седмицата новите автомобили, произведени в Русия, са поскъпнали със 17%, а чуждестранните - с 15%, телевизорите с 15%, електрическите прахосмукачки - с 14,6%, а смартфоните - с 9,6%.
Що се отнася до хранителните продукти, зелето, морковите, ябълките, оризът, маргаринът, солта, говеждото месо и други са поскъпнали значително. Цените на детските храни и захарта също бележат сериозен ръст от 2,4% и 3,3%.
През седмицата цените на пелените, памперсите, пастата за зъби, тоалетната хартия, перилните препарати с 1-2%.
Росстат също съобщи за сериозно покачване на цените на лекарствата, въпреки че агенцията следи цените само на някои от тях. Например аналгинът поскъпна с 4,6 %.
Средните разходи за пътуване до Турция са се увеличили с 28,7%.
Всъщност тези цифри все още не отразяват въздействието на други фактори, например най-големите световни компании преустановиха или напълно прекратиха дейността си в Русия през последните седмици. Това би трябвало да доведе до още по-голямо увеличение на цените на стоките, които вече се произвеждат в Русия.
Освен това рублата продължава своя спад.