Стана ясно заради каква "разходка" на Хашим Тачи сръбската армия бе приведена в пълна бойна готовност и на Балканите замириса на война (СНИМКИ/ВИДЕО)
Президентът на Косово Хашим Тачи обиколи на борда на полицейски катер езерото Газиводе в северно Косово и снимки и видеозаписи бяха разпространени от агенция Косовапрес и Индексонлайн. Обиколката продължи 15 минути, но, както вече информира БЛИЦ, предизвика остра реакция от страна на сръбския президент Александър Вучич, който приведе в пълна бойна готовност армията, полицията и спецслужбите.
Тачи бе придружаван от министъра на финансите Бедри Хамза, директора на разузнавателната служба Спенд Макхуни и директора на полицията Рашит Чаляй. Катерът премина край ВЕЦ Газиводе и се върна на мястото, откъдето пристигна.
След разходката с катера Тачи напусна района с автомобил, придружаван от членове на специалните части и полицията. По-рано днес десетки членове на косовските специални части РОСУ бяха разположени в непосредствена близост до езеро Газиводе, което повиши напрежението и президентът на Сърбия Александър Вучич нареди сръбската армия в пълен състав да бъде поставена в най-висока степен на бойна готовност.
Директорът на сръбската правителствена Служба за Косово Марко Джурич съобщи на пресконференция, че около езерото Газиводе са изпратени специални части на косовската полиция противно на всички договори и споразумения и че те са там, за да дадат възможност на косовския президент Хашим Тачи да посети езерото.
ВЕЦ "Газиводе" се намира под контрола на Белград. Както обяви неотдавна Александър Вучич, сръбските власти са инвестирали през последните години в инфраструктурата, обектите и язовирната стена на акумулационното езеро около 2 милиона евро.
Заместник командирът на косовската полиция за северно Косово Бесим Хоти на свой ред отхвърли твърденията на официалните представители на Сърбия за завземане на езерото и и каза, че специалните части са там "заради едно посещение".
Президентът на Косово Хашим Тачи, който пристигна днес на езерото Газиводе в северно Косово, заяви, че е дошъл да разговаря със сърбите и да посети "природните красоти", пише прищинският вестник "Газета експрес".
"Прекрасно място, буди специални емоции", каза Тачи и добави, че имал много добър разговор с местните сърби. "Бих искал да благодаря на сърбите за кафето, което пих с тях. За мене беше удоволствие да разговарям с тях", каза Тачи на Газиводе, съобщава "Експрес". Същевременно на втора извънредна пресконференция директорът на сръбската правителствена служба за Косово Марко Джурич съобщи, че в момента на цялата територия на Сърбия се провеждат действия на армията и полицията в съответствие с нареждането на президента и с цел подобно поведение на Прищина да бъде прекратено, предаде Танюг.
Междувременно хиляди хора в Косово протестират срещу желанието на косовския президент да включи евентуална размяна на територии между Белград и Прищина в преговорите за нормализиране на отношенията между двете страни, предаде Асошиейтед прес. Поддръжници на косовското опозиционно движение "Самоопределение" преминаха в шествие през столицата Прищина към площад Скендербег, носейки плакати и албански знамена.
Косовският президент Хашим Тачи спомена за "корекция на границите", която би присъединила към Косово Прешевската долина, намираща се в Сърбия, но населена предимно с албанци, напомня агенцията. Говорителката на ЕС Мая Коциянчич призова от името на ЕС към мир и въздържаност по повод ситуацията в северно Косово, предаде Танюг.
Тя подчерта, че ЕС сериозно разглежда информациите, които пристигат от северно Косово, където по-рано през деня специалните части РОСУ се разположиха около езерото Газиводе. Поддържаме постоянен контакт с всички значими страни, както на терена, което включва и силите на НАТО КейФОР, така и на ниво "върховни централи", каза Коциянчич. Тя поясни, че под "върховни централи" подразбира властите в Белград и Прищина.
БЛИЦ припомня, че през 1999 г. въоръжената съпротива на албанските сепаратисти от Косовската освободителна армия срещу армията и полицията на Сърбия доведе до бомбардировките на Югославия от НАТО. През март 2004 г. косовските албанци устроиха погроми, които доведоха до масово изселване на сърбите от от района и до унищожаването на много сръбски исторически и културни паметници.
През февруари 2008 г. косовско-албанскиете структури в Прищина едностранно провъзгласиха независимост от Сърбия. Самопровъзгласената република не е призната от Сърбия, Русия, Китай, Израел, Иран, Испания, Гърция и други държави. България призна Косово точно преди 10 години заедно с Хърватия и Унгария.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ