Станишев поиска по-бързо приближаване до еврозоната
Премиерът за пореден път заяви, че България не е директно засегната от финансовата криза и не търси подкрепа от международните институции, но допусна отлив на инвеститори, като резултат от признаците за рецесия в Европа. Той съобщи, че в следващите месеци ще се прави много по-активен маркетинг на България, защото на редица места по света не се знае нито какво е данъчното законодателство у нас, нито какви са цените и бизнес възможностите.
На дискусията Станишев се е обявил за по-координирана инвестиционна политика на евросъюза, предложил е и създаване на специална работна група ЕС-Съединени щати която да координира усилията за реформа на световните финансови институции. По повод постигнатата договореност за много по-строга регулация на различните финансови субекти той припомни, че това е нещо което се отстоява от европейската левица и че сега акцентът трябва да падне върху реалната икономика. Тя ще е тема и на следващата европейска среща на върха през декември.
Около необходимостта от обновяване на международната финансова система се обединиха държавните и правителствените ръководители на страните от Европейския съюз на приключилата днес неформална среща на върха в Брюксел, предаде правителствената информационна служба. Лидерите от ЕС подготвиха позициите на съюза за срещата на Г-20 на 15 ноември във Вашингтон.
ЕС се показа като световен лидер с предприетите нови инициативи и действия за преодоляване на последиците от международната финансова криза, подчерта министър-председателят пред българските медии след приключването на неформалния форум. Според него съюзът е реагирал адекватно в сравнение с мерките, предприети от Съединените щати.
Международният валутен фонд трябва да остане в архитектурата на международната финансова система, е подчертал българският премиер пред лидерите от ЕС. Той е представил и българското предложение да бъде създадена работна група между ЕС и САЩ, която да координира обновяването на международната финансова система. В този процес, изтъкна той, активно трябва да бъдат ангажирани и другите значими международни фактори, сред които е и Китай.
Очаква се на срещата на Г-20 във Вашингтон в средата на месеца да бъдат формулирани основните принципи на обновяване на международната финансова система, информира още премиерът. По думите му, на форума на високо равнище трябва да бъде поставен и въпросът за необходимостта от улавяне на рисковете и превантивни действия от страна на МВФ, които да ограничават рисковете от бъдещи кризи с подобен мащаб.
Възможността за създаване на общоевропейска агенция за кредитен рейтинг, както и за по-сериозни регулации във финансовата област са обсъдили още лидерите от ЕС. /БЛИЦ
0 Коментара: