Столиците на ЕС се страхуват от руско отмъщение!

БРЮКСЕЛ – Колкото повече правителствата търсят конфискуването на замразени руски активи, за да помогнат за финансирането на реконструкцията на Украйна, толкова по-сложно става. Това пише в статия на Politico, специално преведена от БЛИЦ.

В продължение на месеци представители на Европейския съюз търсят начини да използват активи на стойност около 200 милиарда евро, които блокът обездвижи след нахлуването на Владимир Путин в Украйна през февруари 2022 г., но това продължава да поражда нови проблеми. Сега някои правителства измислят план да се опитат да постигнат същия резултат, без все още да решават съдбата на активите.

Групата на индустриализираните нации G7 обмисля предложение за използване на тези активи като обезпечение за банкови заеми, които могат да финансират реконструкцията на Украйна, според служители, участващи в процедурата.

Тези средства ще бъдат конфискувани, ако Русия откаже да плати репарации след края на войната.

Белгийският член-консерватор в Европейския парламент Йохан Ван Овертвелд, който представи тази идея в интервю за POLITICO миналата седмица, каза, че това ще окаже натиск върху Путин да прекрати войната и да седне на масата за преговори.

„Ако вземете тези 200 милиарда евро като общо [като ги конфискувате], къде е неговият [на Путин] стимул да дойде на мирните преговори?“ той каза.

Тези предложения идват на фона на нарастващите опасения относно отмъщението на Москва – включително потенциални кибератаки, насочени срещу западни държави – срещу пълномащабна конфискация на нейните замразени активи.

Няколко европейски служители, участващи в дискусиите, предупредиха, че това може да предизвика ответна реакция срещу европейските активи в Русия. Това идва в допълнение към предупрежденията, че може да опетни репутацията на еврозоната, правейки я по-малко привлекателна за инвеститорите.

„Ние навлизаме в неизследвани води“, каза дипломат от ЕС, говорейки при условие за анонимност, за да обсъди чувствителни преговори. „Всеки би се тревожил за потенциалните последици от конфискацията на активи.“

Несвързаните усилия на ЕС да насочи пари към Украйна от централния си бюджет се сблъскаха със сериозна политическа съпротива, което накара правителствата да търсят алтернативни източници на пари. Отне седмици на дипломатически обратен канал, преди лидерите да убедят Унгария на 1 февруари да вдигне ветото си върху парите от 50 милиарда евро на ЕС за Украйна.

Финансова стабилност
Планът за конфискация на активи може да генерира над 200 милиарда евро в подкрепа на следвоенното възстановяване на Украйна, според поддръжниците на предложението. Страните от Г-7 се стремят да излязат с координирана пътна карта на фона на нарастващия натиск от страна на Съединените щати, които, заедно с Обединеното кралство и Канада, имат по-малко притеснения от страните от ЕС като Германия, Франция и Италия.

В Европа има опасения, че Москва може да отмъсти, като подаде вълна от обжалвания срещу Euroclear, базиран в Белгия финансов депозитар, който държи по-голямата част от руските резерви в Европа.
 
„Институция като Euroclear е много системна финансова институция“, каза белгийският министър на финансите Винсент Ван Петегем пред репортери в края на януари. „Трябва... да се опитаме да избегнем въздействието [на конфискацията на руски активи] върху финансовата стабилност.“

В знак на вид отмъщение, от което страните се страхуват, че може да дойде, руски субекти вече са завели 94 съдебни дела в Русия, изисквайки изплащане на Euroclear, която работи съгласно белгийското законодателство, след като техните инвестиции и печалбите им в Европа са били замразени, според белгийски служител от познаване на производството.

Водещи руски кредитори, включително Rosbank, Sinara Bank и Rosselkhozbank, подадоха съдебни искове срещу Euroclear на стойност стотици милиони рубли.

„Ищците са започнали съдебни процедури, целящи основно достъп до активите, блокирани в счетоводните книги на Euroclear“, пише белгийската клирингова къща в изявление в четвъртък.

Euroclear добави, че вероятно ще загуби съдебните дела в Русия, тъй като страната „не признава международните санкции“. Това засили опасенията, че пълната конфискация може да изложи западните активи в Русия на отмъщение.

Онлайн атаки
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза през декември, че Русия ще отвърне на конфискацията на нейните обездвижени активи. Без да навлиза в подробности, той предположи, че това може да направи същото със западните активи в Русия.

Белгийски служител, също пожелал анонимност, предупреди, че Кремъл може да отговори, като се насочи към замразени активи в Русия, за които Euroclear носи отговорност.

Дипломатът от ЕС предупреди, че Русия също може да ескалира своите кибератаки срещу западни финансови институции в опит да си върне парите. Те посочиха неотдавнашните скокове в руските онлайн кампании като активността на Москва във Финландия след експулсирането на руски дипломати от Хелзинки.

Ръководител от компания за киберсигурност изрази опасения, че конфискацията на активи може да доведе до това Москва да развие способности за пренасочване на големи финансови транзакции към руска сметка.

Втори дипломат от ЕС отхвърли тези предупреждения, като посочи, че Русия вече е конфискувала местните клонове на европейски компании - включително датската пивоварна Carlsberg и френския производител на храни Danone - много преди конфискацията на активи да бъде в политическия дневен ред на G7.

Дипломатът отбеляза, че Кремъл ще продължи да подкопава европейските финансови интереси в Русия, независимо дали планът за конфискация ще започне да действа.
 
Стимула на Путин
Европейската комисия остана настрана от дебата относно конфискацията на активи на фона на предупрежденията на Европейската централна банка, че това може да подкопае репутацията на еврото.

Първоначалното предложение на ЕС е насочено само към приходите от инвестираните активи на Русия, които възлизат на над 4 милиарда евро годишно, според изявлението на Euroclear. Пратениците на ЕС се съгласиха в края на януари тези печалби да бъдат депозирани в отделна сметка на клиринговата къща, където се съхраняват.

Европейската комисия ще трябва да представи второ предложение за задействане на прехвърлянето на пари в бюджета на ЕС и след това към Украйна.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук