Стотици мигранти са се удавили в Средиземно море в последните дни

Повече от 200 мигранти са се удавили в морето в Средиземно море през последните три дни, като броят на жертвите за годината е над 1000 и предизвиква опасения, че трафикантите на хора поемат по-големи рискове поради ограниченията, наложени от италианското правителство и либийската брегова охрана, пише британският ежедневник Guardian, цитиран от "Фокус"

Агенцията на ООН за бежанците в Триполи съобщи в понеделник, че в същия ден в либийската столица са докарани 276 бежанци и мигранти, включително 16 оцелели от лодка, превозваща 130 души, от които 114 все още се водят изчезнали в морето.

В събота и неделя са открити нови корабокрушения. Във вторник либийската брегова охрана съобщи за още седем смъртни случая, а други 123 мигранти бяха спасени. Бройката на 1 000 смъртни случая бе достигната на 1 юли.

Това е четвъртата поредна година, когато повече от 1000 мигранти загиват, опитвайки се да стигнат до Европа през Средиземно море. Оман Белбейси, ръководител на мисията в Либия в Международната организация по миграция (МОМ), заяви, че "тревожното увеличение" на смъртните случаи в морето е извън обичайното. "Контрабандистите експлоатират отчаянието на мигрантите да напуснат, преди да има по-нататъшни ограничения срещу средиземноморските преходи от Европа", каза той.

Като цяло броят на имигрантите, които достигат до Италия по море, намалява спрямо миналогодишните цифри, но делът на онези, които се опитват да достигнат до Италия, и се давят, се увеличава, подсказвайки, че е виновна по-строгата италианска правителствена политика. Данните, изготвени от Матео Вила, изследовател в италианския център ISPI, показват, че досега само 50% от онези, които напускат Либия, са достигнали до Европа, което с 86% по-малко от миналата година. Данните показват, че 44% са били върнати от либийската брегова охрана, в сравнение с 12% през миналата година. Общо 4,5% са загинали или са изчезнали, в сравнение с 2,3% през миналата година. Но през юни близо един на всеки 10 е загинал или изчезнал при напускане на либийското крайбрежие - най-високата смъртност досега.

Либийската брегова охрана е върнала около 10 000 души на брега тази година, според МОМ. Тази тенденция вероятно ще продължи поради три промени в политиката на новото италианско правителство. Тя е затворила пристанищата на страната за спасителни кораби на НПО; Италия се съгласи да изпрати допълнителни 10 моторни лодки и два кораба, лодки, оборудване и превозни средства за подпомагане на либийската брегова охрана; и разширяване на зоната за търсене и спасяване, за които либийската брегова охрана е отговорна и следователно намаляват района, в който НПО и корабите на ЕС имат отговорност.

ЕС също така засили натиска си към НПО да се подчиняват на заповедите на либийската брегова охрана. За първи път от месеци в Средиземноморието не работи кораб от НПО. Два кораба на неправителствени организации, акостирали в Малта, са задържани от властите и са възпрепятствани да напуснат и да извършват операции.

Италианският заместник министър-председател Луиджи Ди Майо, член на Движението "Пет звезди", заяви, че смъртните случаи не трябва да се използват като доказателство, за да се оспори твърдата нова миграционна политика на правителството. "Ние ще доставим моторни лодки на Либия, защото най-здравословно е, либийците да извършат спасяването и да вземат [мигрантите] обратно на либийския бряг", каза той.

Промените в италианската политика увеличиха броя на лицата, настанени в либийски лагери за задържане, които бяха широко критикувани от групи за защита на правата на човека и от агенции на ООН. Матео Салвини, италианският министър на вътрешните работи и движещата сила зад новата политиката, отрече твърденията, че либийските лагери за задържане са пренаселени затвори, заявявайки, че е посетил там център за задържане и е намерил условията приемливи.

Но Белбейси от МОМ заяви: "Мигрантите, върнати от бреговата охрана, не трябва автоматично да бъдат прехвърлени в центрове за задържане. Ние сме дълбоко загрижени, че центровете за задържане отново ще бъдат пренаселени и че условията на живот ще се влошат при последния приток на мигранти." ООН твърди, че до 10 000 души са държани в лагери за задържане.

По време на брифинг в понеделник говорител на Европейската комисия заяви, че кораби и лодки, които плават под знамето на Европа и правят спасителни средства в морето, не могат да доведат мигрантите обратно в Либия. "Това противоречи на нашите ценности, международното право и европейското право", каза Наташа Бертауд. "Ние сме добре запознати с нечовешката ситуация за много мигранти в Либия. ООН работи за подобряване на условията им и има механизъм за спешни транзити, за да евакуират тези хора от Либия. "

Генералният директор на МОМ Уилям Лейси Суинг ще се върне в Триполи тази седмица, за да види от първа ръка условията, пред които са изправени спасените мигранти и тези, върнати на брега от бреговата охрана. Общият брой, достигащ до Италия, е все още по-нисък от миналата година, но италианското правителство е изправено пред проблем със справянето с повече от 500 000 души, чиито случаи на убежище не са били обработени. Досега основното предложение на ЕС за предотвратяване на навлизането на мигранти в Европа - създаване на центрове за обработка на убежища извън Европа - беше отхвърлено от лидерите в Албания, Алжир, Египет, Либия, Мароко и Тунис. Но ЕС все още не е наложил сериозен натиск върху тези държави, които са силно зависими от помощта на ЕС.