Страховитата практика "Минги" за умъртвяване на здрави бебета
Пътувайки из долината на река Омо в Етиопия, екипът на „Без багаж“ чуват за племето Каро. Една тайна на този народ е повод те да се отправят към земите на Каро. Това е „минги“ - понятие табу. Тази дума рядко се изговаря на глас в долината Омо.
Минги е вярването, че бебето е "проклето", ако се роди извън брака или още по-абсурдно - ако горните зъби на детето се появят преди долните.
За децата, които Каро са обявили за "минги", се смята, че ще донесат на племето суша, глад или болест - затова те трябва да бъдат убити.
На 14 юли 2012 г. старейшините на племето официално се отказва от практиката Минги, която е свързана с жертвоприношения на деца.
Каро виждат, че племената около тях наброяват по няколко десетки хиляди, докато те самите са не повече от 1500 души. Каро осъзнават, че трябва да увеличат броя си ако не искат да изчезнат.
Семействата от Каро, чието единствено модерно притежание е AK47, се занимават с оръжия, които използват за кръвопролития срещу хора, при нападения за кражба на добитък. В икономиката на издръжка, базирана на селското стопанство и наводненията, набирането на едър рогат добитък е единственият начин младият човек да натрупа богатството, от което се нуждае, за да плати на семейството на бъдещата си съпруга преди брака.
Освен това, Каро не могат да се женят преди да минат през сложната церемония на прескачане на волове, която при тях се извършва веднъж на цели 7 години.
Това означава спад на броя на избираемите ергени и увеличаване на броя на децата, родени от неженени двойки.
В миналото, за да се запази племенната чистота и да се предотврати брака между племената, такива съюзи не са били одобрявани от старейшините, а бебетата се считали за Минги или проклети и били убивани.
Хиляди деца са били жертвани като Минги. Близнаците били убивани задължително. Безпомощните кърмачета обикновено били изоставяни в храстите, далеч от селото, хвърляли ги в река Омо или ги задушавали като напълвали устата им с пръст.
Невъзможно е да се разбере колко деца са преживели тази съдба, но тъй като практиката е толкова стара и вкоренена, изследователите смятат, че броят им е многохиляден.
Прекратили ли са Каро жертвоприношенията на деца и какво ги е накарало да го сторят след векове строго следвана традиция?