Страна (Украйна): В САЩ не очакваха пробива на Владимир Зеленски

Наложило се е известно преосмисляне на ситуацията

В САЩ не очакваха пробива на Владимир Зеленски, пише украинското издание “Страна“. След първата победа на Зеленски във Вашингтон се е наложило известно преосмисляне на ситуацията, пише изданието, цитирано от "Фокус".

Факт е, подобен пробив на „слугите на народа“ не беше очакван в САЩ. И това беше шок за американците. Което бе усилено от факта, че те просто не знаят какво да очакват от Зеленски. Въпреки опитите на последния да сформира екип от хора, разбираеми за Запада (еврооптимисти като Сергей Лещенко, реформатори, чужденци), отношението към него във Вашингтон е много подозрително,заради връзките на Зеленски с Коломойски и слуховете, че той може да влезе в преки преговори с Путин, за да търси решение на проблема с Донбас. Последното за „ястребите“ от американското правителство, които ще продължат да усилват конфронтацията с Русия (в която Украйна играе важна роля), е категорично неприемливо. Тези съмнения умело се подгряват от Петро Порошенко.

"Вашингтон се опитва да внедри идеята, че победата на Зеленски е поражението на САЩ и геополитическата" загуба на лице "за Америка. Както, погледнете - дори в Украйна, техният човек (Порошенко) е победен а е победил неясно кой, свързан с Коломойски и вероятно с Путин. Такива разговори получават отклик сред вашингтонските ястреби, които казват, че трябва да се предостави спешна помощ на Петро Порошенко. Например, да се изпратят военни кораби в Крим ”, каза източник в лобистките среди във Вашингтон. И наистина, неотдавна НАТО направи изявление, че корабите на Алианса могат да придружават украинските кораби през Керченския проток. "Работим по пакет от мерки, които планираме да представим на външните министри. Тези мерки предвиждат засилено наблюдение, поспециално по въздух, докато повече кораби от страните от НАТО ще влязат в Черно море, за да гарантират безопасното преминаване на кораби през Керченския пролив до Азовско море" , заяви представителя на САЩ към НАТО Кей Бейли Хътчисън на 3 април.

От друга страна, не всички в Щатите споделят тезата за необходимостта да се спаси "кучият му син" Порошенко. Според източника самият Доналд Тръмп е категорично срещу резки действия в украинската посока. И той, и част от обкръжението му, не вижда голяма трагедия в разгрома на сегашния президент и в идването на власт на Зеленски. Това може да бъде повлияно от мартенската присъда на Пол Манафорт, бившия шеф на предизборния щаб на Тръмп, за когото украинският елит изпрати компрометиращ материал в средата на американска кампания.

И удари тогавашния кандидат Доналд Тръмп. Съдейки по последните му публикации в социалната мрежа „Туитър“, домакинът на Белия дом не е забравил и не е простил. Рязко негативно към Порошенко се отнасят и кръгове, свързани с милиардера Джордж Сорос,. През последните години контролираните от него медии компрометират президента и хората около него.

А украинските „пилета на Сорос” активно влизат в обкръжението на „слугата на народа”. Липсата на време може да усложни операцията "спасяване на Порошенко". Ако част от американският истаблишмънт може да прокара официалната подкрепа на Порошенко, това не означава, че ситуацията може да бъде обърната. Зеленски получи твърде много доверие в избирателите и спечели в повечето региони. Малко вероятно е дори американците да успеят да нарушат тази тенденция за повече от две седмици. Нов инцидент в Керченския проток едва ли ще може да промени ситуацията - обществото съвсем ясно би възприел новия скандал като провокацията на Порошенко, за да остане на власт. А това може да създаде обратен ефект и да намали още повече подкрепата му.

И точно в този случай Съединените щати ще „загубят лице" и ще понесат геополитическо унижение. От друга страна, едно ново влошаване с Русия може, ако не остави Порошенко на власт, поне сериозно да стесни размаха на Зеленски след възможната му победа. Просто не би му оставило избор за конфронтация с Москва. Въпреки това, да говорим за 100% изпълнимост на този сценарий не е възможно. На първо място - заради позицията на Тръмп. А също и поради факта, че втори път ще бъде по-трудно да се провокира Русия да предприеме драстични действия в Керченския проток