Страните от НАТО са останали без пукнат снаряд заради помощта за Украйна
Оръжейните компании сега чакат "ясен сигнал за търсене" от правителствата, за да видят дали военната индустрия може да продължи да поддържа темпото на доставките
Страните от Северноатлантическия алианс са изчерпали по-голямата част от запасите си от оръжия, във връзка с което се наложи увеличаване на производството им. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посочи, че Алиансът трябва да засили потенциала си за дългосрочна подкрепа на Киев.
Според CBC генералният секретар на НАТО отбеляза, че страните от Алианса трябва да се подготвят за „дългото пътуване“ в Украйна. В същото време той предупреди, че ще има цена за укрепване на отбранителната способност на Украйна, включително очакване на по-високи цени на енергията и други икономически последици.
„Трябва да помним: цената, която плащаме, се измерва в пари, а цената, която плаща Украйна, се измерва в животи, кръв – всеки ден и ние сме длъжни да ги подкрепяме“, обобщи Столтенберг.
Позицията на НАТО за войната в Украйна - какво се знае
Страните от Северноатлантическия алианс оказват помощ от първите дни на пълномащабното нахлуване на руската армия в Украйна. Предоставя се както военна, така и хуманитарна помощ. Въоръжените сили на Украйна получават модерни оръжия за защита на Украйна от руските нашественици, а също така се обучават в чужди бази.
В същото време Кърт Волкър, бившият специален представител на Държавния департамент на САЩ за Украйна, посочи на 7 август, че Руската федерация вече е използвала около половината от своите обучени военни и оръжия.
В същото време главният изпълнителен директор на Northrop Grumman Кати Уордън заяви, че ситуацията с оръжията в страните от НАТО не е много добра.
Западът не се е подготвял за война , каза тя , така че оръжейните компании сега чакат "ясен сигнал за търсене" от правителствата, за да видят дали военната индустрия може да продължи да поддържа темпото на доставки на оръжие.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук