Странно: Пациенти с ясно изразени К-19 симптоми дават отрицателни тестове

Напълно ваксинираните или преболедувалите вече хора са много по-склонни да „изчистят“ вируса по-бързо от тялото си

Голям брой хора със симптоми на Ковид дават отрицатели резултати при тестване, пише "Дейли Мейл".

Въпреки че имат всички ясно изразени симптоми на коронавирус, като мускулни боли, температура, суха кашлица и липса на вкус, когато се тестват, резултатите са отрицателни.

54-годишната Сара Вайн разказва за британската медия че въпреки ковид-симптомите които е имала няколкото антигенни, както и по точните PCR тестовете ясно са показвали, че не е заразена с коронавирус.

Журналистката от "Дейли Мейл" Сара Вайн също разказва как преди две седмици се е борила със заболяване което е имало абсолютно идентични симптоми с ковид, но и при нея нито един от двата основни видове тестове не е засякъл вируса в тялото й, пише novini.london.

23-годишната Моли Уитакър също е страдала близо месец от респираторно заболяване, което е имало ковид-симптоми, но множеството направени тестове, така и не го потвърждават. Въпреки това интервюираните британки смятат, че са прекарали коронавирус, който не е бил открит от популярните ковид-тестове, които са използвали.

Каква е истина и възможно ли е това?

Д-р Питър Инглиш, експерт по обществено здраве, обяснява, че е малко вероятно въпросните оплаквания и симптоми да се дължат на заразяване с коронавирус.

Според него след разхлабване на мерките и завръщането на живота в нормалните му граници, вирусите, от които обичайно боледуваме, отново са се появили. Разпространението им по време на пандемията е било силно ограничено заради ковид мерките и реално от конвенционалния грип почти не е имало заболели „сега обаче ситуацията е различна“, разяснява д-р Инглиш.

„Относно симптомите за които се твърди, че са вследствие на ковид, трябва да се знае, че те са общи за много други по-безобидни заболявания, какъвто е сезонния грип“, обяснява експерта по обществено здраве.

Коректно е да се спомене също, че ковид-тестовете не са 100% сигурни, дори златния стандарт при тях - PCR теста има вероятност да даде грешен резултат при трима от десет изследвани, а антигенните тестове, които във Великобритания се правят персонално и непрофесионално у дома дават още по-големи отклонения. Информацията е официална и е публикувана в British Medical Journal, категоричен е лекарят.

Времето на теста също е от ключово значение.

Миналата година учените от University College London анализираха надеждността на PCR тестовете в 32 проучвания и установиха, че точността е спаднала от 89 % на 54 %, когато пациентите са чакали повече от четири дни след появата на симптомите, за да бъдат тествани.

Експертите казват, че това е така, защото при повечето хора вирусното натоварване - количеството вирус, който човек носи в носа и устата си, е по-лесно откриваемо при високи нива, което обикновено е в самото начало на инфекцията.

Напълно ваксинираните или преболедувалите вече хора са много по-склонни да „изчистят“ вируса по-бързо от тялото си от колкото онези които се сблъскват с него за първи път, казва д -р Инглиш.

„Тъй като имунната система по-един или друг начин вече е подготвена за болестта, тя може много бързо да започне да произвежда антитела и да атакува вируса, което да доведе до бързото му елиминиране във тялото“, ​​казва той.

Междувременно граждани съобщават, че са преболедували някакъв вирус, който имал симптоми на ковид, но направените тестове давали само отрицателни резултати.

Според един от хората, вирусът е бил грипен с много сходни симптоми на коронавирус. Човек дори обяснява, че децата му, които учат в източен Лондон, са го „донесли“ от училище, където имало много отсъстващи учители и ученици именно поради тази причина.