Сътрудничество между Русия и САЩ в Сирия е под въпрос

Според руски експерти поредицата от инциденти в Сирия напоследък може да прерасне в посредническа война (proxy war) между Русия и САЩ

Режимът на прекратяване на огъня в Сирия, който след дълги месеци на преговори успяха да договорят руските и американските дипломати, се провали само след няколко дни. На 19 септември обект на нападение стана колона с хуманитарна помощ на ООН, пътуваща към жителите на окупирания от терористите Алепо. По предварителни данни в резултат на атаката са загинали 12 души.

Няколко дни по-рано американските ВВС по погрешка обстреляха позиции на правителствената армия в Дейр ез-Зор, в резултат на което загинаха 62 души, над 100 бяха ранени.

Взаимни обвинения

В коментар на инцидента в района на Дейр ез-Зор говорителят на руското външно министерство Мария Захарова каза: „След ударите по сирийската армия стигнахме до извод, който е наистина страшен за целия свят: Белият дом защитава „Ислямска държава“. Обясненията на Вашингтон, че са стреляли по терористите и уж случайно са убили представители на правителствените войски, не устроиха Москва.

В понеделник (19 септември) вечерта американската страна отправи обратни обвинения във военни престъпления. Държавният департамент на САЩ остави в „списъка на заподозрените“ след инцидента с хуманитарната мисия на ООН в Сирия само двама играчи на сцената на близкоизточния конфликт: Москва и Дамаск. При това дипломатите не предоставиха никакви разузнавателни или други доказателства, които да потвърждават съучастието на когото и да било в инцидента.

Както заяви говорителят на американското дипломатическо ведомство Джон Кърби, Вашингтон е „разярен“ от този инцдент.

„За маршрута на колоната знаеха правителството на Асад и Руската федерация. Сътрудниците на мисията на ООН бяха убити заради стремежа си да помогнат на сирийския народ“, отбеляза дипломатът. По думите му след този инцидент САЩ ще преразгледат отношенията си с Русия.

Руското министерство на отбраната отхвърля твърденията, че авиацията му има каквато и да е връзка с атаката срещу колоната на ООН. По данни на въздушното разузнаване в понеделник в района, в който се е движела мисията на ООН, мащабно настъпление към Алепо са започнали бойците от „Джебхат ан-Нусра“.

„Внимателно разгледахме видеокадрите на т. нар. „активисти“ от мястото на събитието и не намерихме никакви признаци, че по автоколоната са попаднали каквито и да било боеприпаси… Всичко, което се вижда на кадрите, е пряко следствие от пожар на натоварените продукти, който някак странно започва едновременно с провеждането на мащабното настъпление на бойците към Алепо“, каза говорителят на руското военно министерство генерал-майор Игор Конашенков. Сега, според военни и политолози, с които говори „Руски дневник“, Русия и САЩ ще тръгнат всяка по свой път в Сирия.

Последиците от инцидентите

Сътрудничеството между Русия и САЩ в Сирия първоначално се градеше върху задълбочаващо се взаимно недоверие, отбелязва главният редактор на списание „Русия в глобалната политика“ (Россия в глобальной политике) Фьодор Лукянов.

„За да се постигнат резултати в тези условия, е необходимо фактически да се сключи договор. В него трябва ясно да са разписани действията на участниците, да бъдат дадени гаранции за изпълнението на техните задължение, както и да са указани последиците от евентуалното неизпълнение на действията. Москва и Вашингтон не направиха това“, твърди експертът.

Според него сега може да се очаква подновяване на бойните действия в региона, а събитията ще се развиват по няколко сценария.

 

„Русия и САЩ ще се опитат отново да намерят допирни точки и да седнат на масата на преговорите. Това обаче е малко вероятно след инцидента с конвоя на ООН. Или пък събитията, за наш ужас, могат да прераснат в посредническа война (proxy war) в Сирия“, допълва Лукянов.

Той смята, че Русия и САЩ могат да започнат да си противостоят чрез покровителстваните от тях подразделения в страната. Това е минимумът. В най-лошия случай страните могат да преминат към директни действия, насочени една срещу друга.

Военният експерт и заместник-директор на Института за страните от ОНД Владимир Евсеев смята, че по-нататъшните действия на Москва в региона ще се определят от линията на военното сътрудничество с Турция.

След посещението на началника на руския Генерален щаб Валерий Герасимов в Турция на 15 септември, Анкара обяви, че ще активизира участието си в сирийския конфликт.

„Става въпрос за съвместна координация на бойните действия. Тя започна с взаимодействие между спецслужбите и ще „се пренесе“ на бойното поле. По-нататък е възможно взаимодействие и в боевете за Алепо“, отбелязва Евсеев.

Източник: Руски дневник

  • Категории: Свят
  • Тагове: