Западните страни могат в скоро време да снемат санкциите от Русия, макар тя да не направи никакви отстъпки, пише шведският професор Стефан Хедлунд в публикация във вестник Svenska Dagbladet.
Самата санкционна политика стана резултат от погрешен подход на западните страни към Русия, счита Хедлунд и обръща внимание на различията между външнополитическите подходи на двете страни. Например Москва разглежда събитията в Украйна от гледна точка на конфликт на интереси, а Западът счита, че е конфликт на ценности и счита, че Москва „нямаше право да се намесва”.

„Фундаменталното различие между конфликт на ценности и конфликт на интереси се състои в това, че конфликтът на интереси може да се реши по пътя на преговорите. Конфликтът на интереси обаче автоматично подразбира, че едната страна е права, а другата не е” – пояснява професорът.

„Реакциите на Запада бяха въвеждане на санкции, които изобщо не повлияха на поведението на Русия. Санкциите дадоха на западните политици чувство за морално превъзходство, за което беше заплатена огромна цена със спадането на равнището на търговия и разрушаване на европейската архитектура на сигурността” – твърди професорът.

Сега, според него, ситуация е такава, че санкциите в скоро време – възможно още през следващата година – ще бъдат снети, но Кремъл така и не направи отстъпки.

Мнението, че политиката на Москва е разрушителна и за самата нея, също се оказа погрешно. На повечето руснаци им допада политиката на Владимир Путин, а събитията от последното десетилетие те не възприемат като „поредица от несполуки”. Политиката на санкции само укрепва позициите на руския президент и усилва увереността на руснаците, че западът иска да разруши страната им, счита Хедлунд.

„Главният въпрос трябва да бъде: Какво Западът, според самия него, спечели в тази ситуация освен морално превъзходство? – обобщава шведският професор.

Превод и редакция: БЛИЦ