Световните лидери, които замълчаха и не поздравиха Байдън за победата

Тесните лични връзки на принц Мохамед с Тръмп осигуриха жизненоважен буфер срещу прилива на международна критика по отношение на Рияд, предизвикани от убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги, ролята на Рияд във войната в Йемен

Световните лидери изпращат поздравления до Джо Байдън, но мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор заяви, че е рано да поздравяваме Байдън и ще изчака "всички правни въпроси" на изборите в САЩ да бъдат решени, пише BBC.

И така, кои са забележимите отсъствия - може би все още се опитват да намерят идеалното поздравление: Ким Чен Ун от Северна Корея; руският президент Владимир Путин; владетелите на Саудитска Арабия; китайският президент Си Дзинпин; Турският президент Реджеп Тайип Ердоган; бразилецът Жаир Болсонаро и унгарецът Виктор Орбан.

Саудитска Арабия, която може да загуби най-много от победата на Джо Байдън, отколкото други арабски държави, не коментира поражението на Доналд Тръмп, чиято политика в Близкия изток и твърдата опозиция за Иран подкрепят Рияд, пише "Ройтерс".

Докато други арабски държави се надпреварваха да поздравяват Байдън, фактическият владетел на кралството престолонаследникът Мохамед бин Салман мълчаше часове наред, докато изпращаше топли думи към президента на Танзания за преизбирането му.

Тесните лични връзки на принц Мохамед с Тръмп осигуриха жизненоважен буфер срещу прилива на международна критика по отношение на Рияд, предизвикани от убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги, ролята на Рияд във войната в Йемен и задържането на жени активистки.

Тези области сега могат да се превърнат в точки на проблем между Байдън и Саудитска Арабия, основен износител на петрол и купувач на американско оръжие.

Бившият вицепрезидент на САЩ обеща в кампанията си преоценка на връзките с кралството, настоявайки за повече отчетност за убийството на Хашоги в консулството в Истанбул в Рияд и призовавайки за прекратяване на американската подкрепа за войната в Йемен.

"Единственото нещо, което е по-лошо от COVID-19, ще бъде BIDEN-20", написа саудитският потребител на Twitter д-р Муна, докато много други саудитски потребители на платформата за социални медии просто игнорираха резултата в началните часове, след като американските мрежи обявиха победа за Байдън.

"Регионът чака ... и се подготвя ... за това, което се случва след победата на Байдън", пише местната преса.

Кралството може да не чака дълго. Нийл Куилям, сътрудник в британския мозъчен тръст Chatham House, каза, че администрацията на Байдън вероятно ще се опита да сигнализира рано за недоволството си от вътрешната и външната политика на Саудитска Арабия.

"Саудитското ръководство е загрижено, че администрацията на Байдън и враждебният конгрес ще извършат пълен преглед на отношенията, включително преоценка на отбранителните връзки и вероятно ще се насочат към прекратяване на конфликта в Йемен", каза той.

Саудитска Арабия подкрепи ентусиазирано "максималния натиск" на Тръмп от строги санкции срещу регионалния съперник Иран. Но Байдън заяви, че ще се върне към ядрения пакт от 2015 г. между световните сили и Техеран, сделка, договорена, когато Байдън беше вицепрезидент в администрацията на Барак Обама.

Абу Заид, касиер в супермаркет в Рияд, заяви, че се надява Байдън да възприеме различен подход. "Не съм доволен от победата на Байдън, но се надявам той да се поучи от грешките на Обама и да осъзнае, че Иран е общ враг", каза той.

Саудитски политически източник заяви, че кралството има "способността да се разбира с всеки президент, тъй като САЩ са страна на институциите и има много институционална работа между Саудитска Арабия и Съединените щати."

"Саудитско-американски отношенията са дълбоки, устойчиви и стратегически и не са склонни към промяна, защото се променя президент ", каза той.