Създадоха "растителна" ваксина срещу COVID-19

Учените са убедени, че техният препарат няма да има странични ефекти

Учени от Московския държавен университет "Ломоносов" са разработили ваксина срещу COVID-19 на базата на тютюнев вирус, съобщават световните издания.

Институтът на Министерството на отбраната вече е започнал предклинични изпитания. Изследователите уверяват, че лекарството ще бъде безопасно и без странични ефекти. 

Много ваксини предизвикват твърде слаб имунен отговор и тогава е необходимо да се увеличи дозата или броят на приложенията, което не е подходящо във всички случаи.

Друг начин е към лекарството да се добави имуноусилвател. Това обикновено са алуминиеви съединения, които са добре проучени и многократно тествани, но все пак са токсични за организма. Ето защо е важно да се намерят техни алтернативи.

Биолозите от Московския държавен университет разглеждат растителни вируси като имуноусилватели, чието основно предимство е безопасността за хората и другите бозайници.

Не е трудно да се получат, не са необходими специални разрешителни за изследвания, а промишленото производство не изисква сериозни финансови инвестиции. Ето защо през последните години те са широко проучвани и се опитват да бъдат използвани в практиката.

В търсене на потенциални имуноусилватели изследователите от Московския държавен университет са разгледали няколко възможности: вируса на тютюневата мозайка, който е първият открит в растенията, картофния X-вирус и причинителите на меката мозайка на фасула и мозайката на карфиола.

Най-добри резултати са получени с вируса на тютюна и карфиола. При тютюна обаче има интересно свойство: при нагряване на вируси с форма на продълговати пръчици учените получават сферични частици със значително по-силни имуностимулиращи свойства. При сравнителни експерименти те превъзхождат свойствата на алуминиевите съединения.

Невероятните свойства на сферичните частици на тютюна не се ограничават само до това. Тяхната повърхност изглежда привлича протеини с всякакъв размер и състав, включително антигени на всякакви опасни вируси, включително SARS-CoV-2.

Размерът на топчетата може да се контролира в диапазона от 50 нанометра до хиляда нанометра. Те са напълно безопасни за хората, тъй като се състоят само от белтъка на обвивката и не съдържат нуклеиновата киселина - генома на вируса.

По този начин вирусолозите веднага разполагат с готова платформа за ново поколение ваксини срещу всяка човешка инфекция - едновременно носител на антиген и имуностимулатор. Учените от Московския държавен университет "Ломоносов" ще се опитат да разработят ваксина срещу COVID-19 на базата на тютюневия вирус.

Досега за създаването на ваксини се използваше или цял вирус, или негови фрагменти - протеини или части от генома, вмъкнати в друг вирус, служещ за преносител. Московските биолози са измислили нещо ново.

В техния проект протеинът на коронавируса е поставен на повърхността на сферична частица, получена от вируса на тютюна. По същество той е имитация на вирусна частица, но е напълно безопасен.

Той стимулира производството на антитела в организма, за да се предпази от истинска инфекция. Сферичните частици не само доставят антигена до тялото, но и стимулират имунния отговор.

"С помощта на тази технология е възможно да се създаде ваксина срещу почти всеки човешки патоген, независимо дали е вирус или бактерия", казва ръководителят на изследването, ръководител на катедрата по вирусология на Биологическия факултет на Московския държавен университет, доктор на биологическите науки, професор Олга Карпова.

"Схемата за производство на кандидат-ваксина е съвсем проста: заразяваме тютюневи растения, след инкубация извличаме пречистен препарат от вируса на тютюневата мозайка, който загряваме за кратко време при 94 градуса по Целзий. В резултат се получават сферични частици с контролиран размер. Успоредно с използването на генноинженерни подходи ние създаваме генетичната конструкция на рекомбинантния протеин - целевия антиген", казва още тя.

Според разработчиците подобна ваксина би била много удобна и евтина за производство. Вирусът на тютюневата мозайка, който засяга почти всички растения, използвани за производство на тютюн за пушене, се размножава бързо в естествени условия.

А произвежданите от него сферични частици са необичайно стабилни. Те лесно издържат на топлина и замръзване и са биоразградими.

Учените са убедени, че техният препарат няма да има странични ефекти.

"Нашата технология не включва етап на производство в животински клетки", уточнява Олга Карпова, "и не използваме пилешки протеини".

Планира се новата ваксина да се предлага както под формата на инжекция, така и като интраназален спрей. Последният вариант, според учените, може да се превърне в добър бустер за реваксинация.