Талибаните почнаха официално да режат крака и ръце
Движението ще поеме по "твърдата линия на наказанията, макар и може би не публично"
Ампутацията на крайници и екзекуциите ще се върнат като наказания в Афганистан. Това заяви един от основателите на талибаните и главен изпълнител на строгото тълкуване на ислямския закон в предишното им управление.
Той посочи, че движението ще поеме по "твърдата линия на наказанията, макар и може би не публично", съобщи The Guardian.
Нурудин Тураби осъди възмущението от екзекуциите на талибаните в миналото, които понякога се случваха пред пълни стадиони, и предупреди света да не се намесва в новото управление на Афганистан.
"Всички ни критикуваха за наказанията на стадиона, но ние никога не сме казвали нищо за техните закони и техните наказания", каза Тураби. "Никой няма да ни казва какви трябва да бъдат нашите закони. Ще следваме исляма и ще провеждаме законите си според Корана."
Откакто талибаните превзеха Кабул на 15 август и завзеха контрола над страната, афганистанците и светът наблюдаваха дали ще възстановят отново суровото си управление от края на 90-те години. Коментарите на Тураби дават доказателство за това, че лидерите на групата остават вкоренени в дълбоко консервативен, твърд мироглед, дори и да приемат технологични промени като видео и мобилни телефони, пише БГНЕС.
Основателят на талибаните обяви, че ще бъдат възобновени старите наказания.
"Рязането на ръцете е много необходимо за сигурността", каза той, подчертавайки, че има възпиращ ефект. По думите му кабинетът проучва дали да изпълнява публично наказанията и дали ще "разработва политика за това".
При новото талибанско правителство Тураби отговаря за затворите. Той е сред редицата талибански лидери, включително членове на изцяло мъжкия временен кабинет, които са в списъка на ООН за санкции.
"Ние сме различни от миналото", казва обаче днес Тураби.
Според него сега талибаните ще позволят телевизия, мобилни телефони, снимки и видеа "защото това е необходимост за хората и ние сме сериозни по въпроса". Той предложи талибаните да гледат на медиите като на начин да разпространят посланието си.