Тайни скривалища и гъста мрежа от бункери - какво се случва във Финландия
Само в столицата Хелзинки в бункери и скривалища има място за 650 000 души - тоест, за всички жители на града
Едва ли не цяла Финландия може да се скрие в случай на нужда под земята: навсякъде има тайни скривалища, изградена е гъста мрежа от бункери и убежища. Защо малка Финландия е толкова добре подготвена в това отношение?
Плувен басейн в Хелзинки: деца се плискат във водата, а възрастните плуват за здраве. Басейнът е под земята: съоръжението е без прозорци, а стените му са издълбани направо в скалите, пише "Дойче Веле".
"За ден-два можем да изпразним басейна и да го превърнем в убежище. До 4000 души могат да спят тук", казва Олег Яухонен, управител на басейна, който в случай на нужда изпълнява функциите на бункер.
Дебели врати предпазват от ударна вълна и газова атака
Под басейна - тоест, още един етаж надолу, са монтирани две дебели врати. Първата спира ударната вълна при бомбардировки, а втората предпазва от газови атаки. Двете врати водят към подземен лабиринт, който представлява система от тунели.
"Това е много интелигентно решение за строителство: плувен басейн под земята, който да се използва едновременно и като бункер", казва Яухонен.
По думите му още много други места за спортни занимания имат същото хибридно предназначение - служат и за бункери. Само в столицата Хелзинки в бункери и скривалища има място за 650 000 души - тоест, за всички жители на града.
Яри Марканен работи в системата на гражданската защита на финландската столица. Първите укрития са били построени в края на Втората световна война, а по време на Студената война мрежата е била разширена - като предохранителна мярка срещу радиация или силни сътресения. "Такива съоръжения се строят и до днес", уверява той.
Но Финландия инвестира последователно и в отбраната на страната. За разлика от Швеция, Финландия никога не е отменяла военната повинност.
В резултат от това два пъти по-малката като население страна има четири пъти по-многочислена армия от Швеция. Освен това през последните няколко десетилетия Швеция е намалила значително разходите си за отбрана до около 1 процент от БВП. "Сега обаче те ще се удвоят", съобщи шведското правителство, след като Русия нападна Украйна.
Изследователят от шведската Агенция за отбрана Роберт Далсьо обяснява разликите между двете съседни страни не само с това, че Финландия има дълга 1300 километра обща граница с Русия.