The Economist разясни защо следващите 5-6 месеца може да са критични за ВСУ

Най-добрата перспектива за облекчаване на ситуацията в Украйна е инициативата, върху която чешкото правителство тихо работи

Украинските сили за отбрана изпитват недостиг на боеприпаси и жива сила на фронтовата линия. В същото време руските въоръжени сили не намаляват натиска и дори могат да засилят настъплението. Това се казва в статия на The Economist.

Изданието предупреждава, че има тревожна възможност за нова офанзива на руските сили през следващите няколко месеца, която може да пробие защитата и да напредне по-дълбоко.

След превземането на Авдеевка руснаците оказват силен натиск едновременно в няколко направления. Те успяха да напреднат на 7–10 километра западно от града. Продължавайки напред, те се опитват да попречат на Украйна да укрепи отбранителните си линии, но през лятото се прогнозира по-голям „тласък“.

„Следващите пет до шест месеца може да са критични“, казва Конрад Музика, анализатор в Rochan Consulting и автор на уебсайта Ukraine Conflict Monitor.

Според него приоритетите за Украйна са „жива сила, укрепления и боеприпаси“. Изданието обаче информира, че отбранителните сили страдат от „остър глад за снаряди“.

"Чрез активно използване на дронове украинците успяха частично да компенсират в създалата се ситуация със снарядите. Но безпилотните апарати не могат да концентрират огъня като артилерията", се казва в материала.

Съобщава се, че руските въоръжени сили изстрелват най-малко пет снаряда за всеки украински боец по целия фронт. В момента Русия произвежда около три милиона артилерийски снаряда годишно, а също така получава допълнителни оръжия от КНДР и Иран. В същото време Европа трябва да произведе само 1,4 милиона снаряда през 2024 г. и два милиона през следващата година.

"Най-добрата перспектива за облекчаване на ситуацията в Украйна е инициативата, върху която чешкото правителство тихо работи от началото на войната. Чехите обиколиха света в търсене на боеприпаси и вече са придобили около 800 000 снаряда", подчертават журналистите.

Очаква се снарядите, които вече започнаха да пристигат в Украйна в малки количества, да позволят на украинските сили да си „отдъхнат“ за няколко месеца.

"Други видове боеприпаси също са в недостиг. Украйна изпитва опасен недостиг на системи за противовъздушна отбрана", отбелязва изданието.

Украйна спешно се нуждае от допълнителни средства за нанасяне на удари по Крим и логистични центрове в тила на противника. Изданието предполага, че значителна част от крилатите ракети Storm Shadow и Scalp вече са били използвани.

„На Украйна също й липсват танкове и други бойни машини, въпреки че има известна надежда, че Америка може да й изпрати стотици консервирани бойни машини „Брадли“, без да изисква допълнителни пари от Конгреса“, се казва в статията.

Проблемът, за който самата Украйна се иска да поеме вината, е мобилизацията. Средната възраст на украинските военнослужещи на фронтовата линия е 43 години. Техният морал е оценен като цяло като висок, но бойците са изтощени и се нуждаят от ротация.

Украйна също така има вина за забавяне на изграждането на отбранителни укрепления, пише изданието. Укрепването беше обявено едва през ноември и досега интегрираната отбранителна система само „бавно се оформя“. То включва противотанкови ровове, препятствия от "драконови зъби", минни полета, огневи точки и земни укрепления за защита на пехотата.

Превод и редакция: БЛИЦ

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук