The Guardian: Добре дошла Северна Македония!
Добре дошла Северна Македония!Македонският парламент гласува за промяна на името, пише водещият британски ежедневник The Guardian Македонският парламент гласува за започване на процеса на преименуване на страната в Северна Македония - важна крачка към края на продължили с десетилетия спор, довел до застой в отношенията с Гърция, отваряща вратата към НАТО и ЕС за балканската страна, пише изданието.
Общо 80 депутати в 120-местния парламент гласуваха в полза на преименуването на балканската страна в Република Северна Македония – точно колкото е необходимо за достигането на мнозинство от две трети, което е необходимо за влизането в сила на конституционните промени Този ход би могъл да отблокира кандидатурата ѝ за членство в НАТО и Европейския съюз, дълго блокирани от Гърция, която твърди, че името Македония предполага териториални претенции към гръцка провинция със същото име. Двете страни постигнаха споразумение относно промяната на името през юни. Но препятствията остават преди промяната да бъде формализирана. Референдумът за споразумението преди няколко седмици не успя да прекрачи прага на участие от 50%, като остави на парламента на Скопие да разреши проблема.
Процедурата за завършване на конституционните промени е продължителна и изисква няколко кръга от гласувания, като петък беше само първият етап. Процедурата трябва да приключи най-късно до януари. "Днес е исторически ден за страната", каза премиерът Зоран Заев. "Македония ще бъде част от европейското семейство, ще бъдат изпълнени нашите мечти и визия за по-добър живот в по-добра страна". След като Македония официално промени конституцията, гръцкият парламент също ще трябва да гласува ратификация на Договора. Министърът на отбраната Панос Каменос, който оглавява малка дясна партия, която подкрепя правителството в гръцкия парламент, заплаши да напусне коалицията, ако се стигне до ратификация на споразумението от гръцка страна.
"Велик ден за демокрация в Скопие", написа в своя профил в социалната мрежа „Туитър“ Йоханес Хан, комисарят на ЕС, отговарящ за разширяването. Русия и САЩ размениха твърдения за намеса в македонските дела, пише вестникът Миналия месец Вашингтон обвини Москва, че провежда дезинформационна кампания, за да привлече обществеността срещу споразумението преди референдум за промените. Русия, която се противопоставя на стремежите на Македония за НАТО, отхвърли тези обвинения в четвъртък. "Продължава най-грубата намеса на САЩ и ЕС във вътрешните работи на Скопие, чието ниво вече е надминало възможните граници", заяви руското външно министерство в изявление