The National Interest: Ще плати ли САЩ заради атаката на Байдън срещу Путин
Някои западни източници напълно погрешно тълкуват отговора на Путин
Скоро след като президентът Джо Байдън говори за руския президент Владимир Путин, Москва отзова своя посланик от САЩ. Ще плати ли Вашингтон цената за тази вербална атака, коментира американското списание The National Interest, цитирани от "Фокус".
Байдън даде обширно интервю на Джордж Стефанопулос за ABC News миналата седмица. Разговорът се насочи към националната сигурност, по-специално на неотдавнашен доклад от кабинета на директора на националното разузнаване, в който се казва, че Путин е „разрешил“ операция за влияние върху изборите през 2020 г. в полза на Доналд Тръмп. Байдън каза, че Путин ще "плати цената" и добави, че в предишен разговор той е казал на руския лидер да се "подготви за последствията", ако спекулациите относно намесата на руските избори се окажат верни.
Стефанопулос след това насочи разговора в личен план: „По Вашите думи, Ви знаете, че той няма душа“. Байдън тогава разказа старата история за срещата си с Путин: „Казах му, да ... Казах:„ Погледнах Ви в очите и мисля, че Вие нямате душа. “И той ме погледна и отговори:„ Разбираме се един друг"".
Останал не напълно доволен от този отговор, Стефанопулос продължи: „И така, Вие познавате Владимир Путин. Смятате ли го за убиец? " Байдън отговори: "Ммм, смятам го." И тогава той повтори, че Путин ще плати за своите „глупави постъпки“, а също така отбеляза, че САЩ и Русия трябва да си сътрудничат в области от „взаимен интерес“.
В деня след тези думи на Байдън говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обяви, че Кремъл отзовава руския посланик в САЩ Анатолий Антонов. Антонов „е поканен в Москва за консултация, целяща да анализира какво да се прави и къде да се върви в контекста на отношенията със САЩ“, каза тя. Забележките на Байдън не бяха посочени като причина за оттеглянето на Антонов, но времето показва много.
Путин отговори на изявленията на Байдън, като се появи по руската телевизия. „Наистина, както той каза, го познаваме лично. И какво бих му отговорил? Бих му казал: „Бъдете здрав.“ Пожелавам му здраве. Казвам това без ирония и без шеги “, каза той.
„В историята на всяка нация има много много тежки, драматични и кървави събития“, продължи той. - Но когато оценяваме други хора или когато оценяваме дори други държави, други нации, ние винаги се гледаме като в огледало, винаги виждаме себе си там, защото прехвърляме върху друг човек това, което самите ние изживяваме, това, което сме по същество. Знаете ли, спомням си, че когато бяхме деца на двора, когато се карахме помежду си, казвахме: „Кой каквото вика, на себе си го вика“. И това не е случайно, това не е просто детска поговорка и шега. Смисълът в това е много дълбок психологически ”.
Някои западни източници напълно погрешно тълкуват отговора на Путин. Някой го е превел в поговорка: „Рибар отдалеч вижда рибар“. Но тази фраза често се използва като косвено признаване на вина. От речта на Путин обаче става ясно, че той обвинява Байдън в неоснователен опит да прехвърли вината си върху другите.
Коментарите на американския президент предизвикаха недоволство в Москва. Константин Косачов, заместник-председател на горната камара на руския парламент, пише: „Всички очаквания за политиката на новата администрация на САЩ в руска посока са отписани от това злонамерено изявление.“ Руският политик Андрей Турчак каза, че „Изказването на Байдън е триумф на политическото безумие на САЩ и свързаната с възрастта деменция на лидера му. Това е изключителна степен на агресия от безсилие ... това е просто подло и безсрамно изявление. Това е предизвикателство за цялата ни страна ”.
Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин отбеляза безпрецедентния характер на изявленията на Байдън. „Съединените щати са имали различни президенти, мнозина не са харесвали Русия, но всички се държеха отговорно. Днешното изявление на Байдън е извън здравия разум. Лидерът на държава, която твърди, че е носител на демократични принципи и морал, не може да се държи по този начин “, написа той в социалните мрежи. Володин добави, че изявленията на Байдън "обиждат гражданите на Русия, които са избрали и подкрепят своя президент".
Мнозина в Москва са съгласни, че Русия трябва по някакъв начин да отговори на коментарите на Вашингтон относно Байдън. Но няма консенсус относно това какъв точно трябва да бъде този отговор. Някои руски коментатори предлагат временно да се прекрати действието на наскоро продължения договор СТАРТ III. Но засега няма индикации, че Кремъл, който последователно се застъпва за удължаването на договора, ще се съгласи на такива драстични действия. Игор Коротченко, член на Обществения съвет към Министерството на отбраната, препоръчва да се увеличи броят на руските шпиони в САЩ. Други предлагат по-общи мерки, предполагащи, че Кремъл трябва да покаже по-малка готовност за конструктивен диалог със САЩ по широк кръг икономически, военни, политически и технически въпроси.
Кремъл все още не е дал официален отговор. Все още не е ясно до какво ще доведе резултатът от отговора на Антонов на "консултациите" в Москва и дали ще последват някакви руски инициативи за преразглеждане и евентуално понижаване на нивото на официалните руско-американски дипломатически отношения.
Путин обаче предприе доста необичайната стъпка, като покани Байдън на дискусия на живо. „Това си мислех“, каза той пред репортер. - Искам да поканя президент Байдън да продължим обсъжданията ни, но при условие че правим това всъщност на живо - както се казва, онлайн. Но без никакво забавяне, в открита, пряка дискусия. " Путин не каза нищо за дневния ред и формата на такъв разговор, но отбеляза, че дискусията между двете водещи суперсили би била "интересна както за хората в Русия, така и за хората в САЩ".
Прессекретарят на Белия дом Джен Псаки се поколеба на въпроса за предложението на Путин да проведе дискусия с президента Байдън. "Няма какво да ви кажа за бъдеща среща - каза тя. - Ако решим нещо, ще ви информирам. Бих казал, че президентът (Байдън) вече е разговарял с президента Путин. "
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обясни в петък, че предложението на Путин е опит за поддържане на двустранни връзки. „Има смисъл да проведем разговор в името на запазването на американо-руските отношения, вместо да обменяме обиди“, каза той и добави, че отвореният формат на живо ще помогне за облекчаване на напрежението. - Тъй като самите думи на президента Байдън бяха доста безпрецедентни, не може да се изключи безпрецедентен формат на комуникация. Владимир Путин смята, че откритото обсъждане на инцидента може да бъде интересно както за руските граждани, така и за американските".