The Observer: Увеличават се желаещите Великобритания да остане в Европейския съюз
Увеличават се желаещите Великобритания да остане в Европейския съюз, пише британският седмичник The Observer. Повече от 100 избирателни секции в Уестминстър, които гласуваха да напуснат ЕС, вече прехвърлиха подкрепата си за оставане, според нов анализ, коментиран от изданието.
В констатациите, които биха могли да окажат значително влияние върху парламентарната битка за Брекзит по-късно тази година, проучването заключава, че на повечето места във Великобритания сега от избирателите, които искат да останат в ЕС преобладават. Анализът, една от най-изчерпателните оценки на настроенията след референдума, предполага, че тази промяна се дължи на съмнения между избирателите, които подкрепиха напускането. В резултат на това тенденцията е най-силна в северната част на Англия и Уелс - сърцевината на лейбъристите, сред които изглежда, че се променя настроението спрямо Брекзит. Развитието ще натрупа допълнителен натиск върху Джеръми Корбин, за да смекчи опозицията на партията да преосмисли напускането на Великобритания от ЕС.
Изследователи от фирмата за анализ на потребителите на Focaldata събраха разбивката, като моделираха две анкети на YouGov от повече от 15 000 души, проведени преди и след като Тереза Май публикува предложената от нея сделка за Брекзит на 6 юли. 632 избирателни района в Англия, Шотландия и Уелс бяха разгледани в проучването. Установено е, че в 112 настроението на избирателите е променено от напускане към оставане. Новият анализ показва, че сега има 341 избирателни района с мнозинство за оставане, в сравнение с 229 района на референдума. Една район в Шотландия и 97 в Англия са променили настроението си, докато 14 от 40-те района в Уелс са се променили от позицията към оставане. Като цяло, моделът поставя оставането с 53% подкрепа срещу 47% подкрепя за напускане.
Това показва, че сега има мнозинство за оставане в Шотландия и Уелс - което означава по-голям натиск върху Съюза след Брекзит. Младите гласоподаватели и тези от етническите малцинства също насочват преференциите си към оставане. Този резултат идва на фона на необходимостта премиерът да преговаря за гласове в Долната камара за Брекзит по-късно тази година, както и перспективата за парламентарно гласуване на окончателната сделка за Брекзит. Вече се изготвят плановете и от опонентите на Мей да се опитат да наложат нов референдум или избори. В събота лидерът на либералните демократи сър Винс Кейбъл заяви, че тези опоненти трябва да работят заедно, за да дадат шанс на хората да кажат думата си. "Трябва да работим без значение на партийните различия", каза той, като говори в Бристол на първото от поредица регионални митинги в планирано лято на действие от кампанията за гласуване на народа.