The Times: Китай направи нещо безпрецедентно
Пекин увеличи активността на своя главен ядрен полигон
Данните от американските шпионски спътници показват, че Китай е започнал енергична активност на полигона „Лобнор“, като провежда изпитания на цял спектър от балистични ракети, способни да носят ядрени заряди, съобщава The Times, позовавайки се на американски чиновници.
В същото време, както бе отбелязано в британския вестник, Поднебесната, както и преди, упорито отказва да започне преговори за контрол над въоръженията, пише "Поглед инфо".
Китай стартира "интензивна ядрена програма" на своя "огромен секретен учебен полигон" „Лобнор“, "безпрецедентно увеличава" мащаба на изпитанията на ракети, способни да носят ядрени бойни глави, пише The Times, позовавайки се на специалния пратеник на американския президент за контрол над въоръженията Маршал Билингсли.
По данни на изданието, г-н Билингсли по време на видеоконференция на Североатлантическия съвет на НАТО миналата седмица отчете пред постоянните представители на страните членки на алианса, че на полигона „Лобнор“, „по същество, сега дейностите продължават през цялата година“.
Според думите на чиновника разузнавателните спътници на САЩ са зафиксирали значително увеличение на темповете, в които Китай "изстрелва широка гама от различни ракетни системи, включително балистични ракети с малък, среден и голям обсег, както и междуконтинентални, предназначени за мобилни пускови установки както от наземен, така и от железопътен вид."
"Списъкът може да бъде продължен - те бързо произвеждат цял набор от ракетни системи", заяви специалният пратеник на американския президент, цитиран от The Times. Според Билингсли активността на полигона „Лобнор“ представлява "интензивна ядрена програма, която предизвиква изключително безпокойство".
Както припомня наблюдателят на The Times, Китай винаги е отказвал да започне преговори за ограничаване на ядрените арсенали - и на срещата във Виена тази седмица между американските и руските дипломати, които обсъждаха бъдещето на договора за СТАРТ III, Пекин реши да не изпраща представители, въпреки че получи официална покана.
СТАРТ III ще изтече до февруари следващата година, а американският президент Доналд Тръмп иска да замени споразумението с ново, което освен Русия и САЩ ще подпише и Китай, отбелязва журналистът.
Властите на КНР настояват, че арсеналът на Китай по сила е аналогичен на ядрените сили на Франция и Великобритания, които запазват само „минимално необходимия за възпиране“ брой бойни глави, според The Times.
Според Стокхолмския институт за мирни изследвания в момента Китай разполага с 320 ядрени бойни глави, докато Великобритания има 320, а 290 има Франция; докато в арсенала на САЩ има 5800 бойни глави, а Русия - 6375, пише вестникът.
Междувременно, както съобщи г-н Билингсли, Китай вече демонстрира „промяна в мисленето“ и вече не е готов да поддържа само минимален арсенал от ядрени оръжия. „Очевидно те имат намерение под една или друга форма да постигнат ядрен паритет както със САЩ, така и с Русия, и какъвто и да е този паритет - първо качествен, а след това и количествен – именно това е, към което се стремят“, заяви официалният представител.
Според специалния пратеник на президента на САЩ, Пекин вече е надминал Великобритания по мощ на ядрения си арсенал и е време и той да започне преговори за контрол над въоръженията. „Руснаците имат прекрасна поговорка -„да пиеш чай не е като да сечеш дърва“.
Това е тяхната версия на нашата поговорка, че е безполезно да се сравняват ябълки с портокали. Така че, не можем да се съгласим с твърденията, че Великобритания и Франция, които искрено пият чай и просто запазват силите на сдържане, не се различават от Китай, който сега много активно сече дърва.”, цитира думите му The Times.