The Wall Street Journal: САЩ внасят руски петрол въпреки ембаргото

Руски петролни продукти са били доставени до американските градове Ню Йорк и Ню Джърси

През май руски петролни продукти са били доставени до американските градове Ню Йорк и Ню Джърси, въпреки ембаргото на САЩ.  Товарите били доставяни през Суецкия канал и Атлантическия океан от индийски рафинерии, които са били основните купувачи на руското „черно злато“.

След нахлуването в Украйна и санкциите на САЩ и ЕС търговците се опитват да скрият произхода на руския петрол, за да осигурят неговия поток. Той е скрит в смесени рафинирани продукти като бензин, дизел и химикали, според The ​​Wall Street Journal.

Нефтът също така се прехвърля между корабите в морето. Според корабните компании доставките се извършват в Средиземно море, край бреговете на Западна Африка и Черно море, а след това петролът се изпраща до Китай, Индия и Западна Европа.

От март САЩ наложиха ембарго върху закупуването на суров петрол, петролни продукти, втечнен природен газ и въглища от Русия. Според търговски юристи Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ обикновено определя произхода, като използва правило от 25% или повече.

Той не включва стоки, които са били значително преработени в друга стока, произведена в чужбина. Агенцията не уточни дали рафинирането на суров петрол е продукт, като бензин или дизел, за това освобождаване, казаха адвокати от три различни фирми.

По-рано главният изпълнителен директор на Нафтогаз Юрий Витренко заяви пред Sky News, че корабните компании от Гърция активно помагат за износа на петрол от страната-терорист по целия свят. Някои пазарни играчи и държави, дори в ЕС, се опитват да "спечелят пари" от сегашната ситуация поради войната в Украйна.

"Виждаме, например, някои гръцки корабни компании, които ефективно помагат на Русия да изнася петрол по света. Виждаме някакво необичайно увеличение на доставките през пристанища от гръцките корабни компании. Така че изглежда, че някои от играчите на пазара и дори някои страни искат да се възползват за сметката на други", каза той.

Както OBOZREVATEL съобщи по-рано, след въвеждането на частично петролно ембарго на ЕС Русия няма да може да намери купувачи за целия произведен  петрол. В резултат на това до края на 2022 г. около 2-3 милиона барела руски петрол на ден могат да изчезнат от световния пазар. Това е около една четвърт от цялото производство на петрол в Русия.

Превод: БЛИЦ