The Wall Street Journal: Западът тласка Украйна към реалистичен "План Б"
Според високопоставени европейски служители на Киев е било казано, че пълната победа на Украйна ще изисква стотици милиарди долари западна подкрепа
САЩ и европейските страни изискват от Киев да формулира надежден план за своите постижения през следващата година на война с Русия, съобщава американският вестник The Wall Street Journal, като се позовава на източници.
В статията се уверява, че Вашингтон и европейските съюзници на Украйна все още подкрепят дългосрочната заявена цел на украинския президент Володимир Зеленски за изтласкване на войските на Русия от пределите на страната.
Но тъй като обществената подкрепа сред някои от основните поддръжници на Украйна намалява и Русия напредва на бойното поле, някои европейски дипломати казват, че в Киев трябва да са по-реалистични по отношение на целите си за война.
Това може да помогне на западните служители да настояват пред своите избиратели за оръжие и помощ за Украйна.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен и британският външен министър Дейвид Лами са на посещение в Украйна в сряда, за да се срещнат с официални лица. По-конкретно, за да обсъдят как най-добре да се определи понятието за победата на Украйна и каква помощ ще й е необходима за това, според официални лица.
Няколко други високопоставени американски и европейски служители посетиха Киев през последните две седмици. Разговорите посочват продължаващ източник на напрежение между Киев и Запада - съгласуването на желанието да се изтласкат войските на руския президент Владимир Путин от Украйна с военната реалност на терен.
Според високопоставени европейски служители на Киев е било казано, че пълната победа на Украйна ще изисква стотици милиарди долари западна подкрепа, нещо, което нито Вашингтон, нито Европа биха могли да осигурят реалистично.
Блинкен заяви във вторник, че пътуването му има за цел отчасти да види "как точно украинците виждат своите нужди в този момент, какви са целите и какво можем да направим, за да ги подкрепим“.
По думите му той и британският му колега Дейвид Леми ще докладват на президента на САЩ Джо Байдън и премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър, които след това ще обсъдят въпроса, когато се срещнат в петък.
Това може да е прелюдия към съгласието на САЩ и Великобритания Украйна да използва ракети с голям обсег за поразяване на цели в Русия, но официални лица предупреждават, че все още не е взето окончателно решение.
Във Вашингтон говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джон Кърби заяви, че пътуването до Киев няма за цел да принуди Украйна да започне преговори: "Разбира се, прекратяването на конфликта чрез преговори е най-вероятният резултат, но кога това ще се случи и при какви условия и обстоятелствата, това ще зависи от президента Зеленски“.