The Washington Times: Военните учения на САЩ напомниха на Москва, че Черно море „не е руско езеро“
Черно море отдавна е най-важният водоем за европейска търговия, но Русия му придава особено значение
САЩ разширяват военното си присъствие в Черноморския регион - през август миналата година бомбардировачи B-52 прелитаха над акваторията, а през март тази година там се проведоха ученията Sea Shield 2021 с участието на два военни кораба на ВМС на страната, пише The Washington Times, цитиран от Агенция "Фокус".
Aмериканските офицери обясниха в интервю за вестника, че с тези действия Вашингтон има за цел да демонстрира на Москва, че не може да се отнася към Черно море, сякаш е нейно вътрешно „езеро“ или „заден двор“.
Миналата седмица американският ракетен крайцер „Монтерей“ премина през Босфора, връщайки се от Черно към Средиземно море - и, както подчертават офицерите от американския флот, това пътуване не само отбеляза края на учението Sea Shield 2021, но и се превърна в „грубо напомняне на Москва за факта, че Черно море не е руско езеро“, пише The Washington Times.
„Операциите ни в Черно море демонстрират нашия ангажимент да подкрепяме партньорите от НАТО и да гарантираме стабилност в морето“, обясни капитанът от „Монтерей“ Джоузеф Багет в интервю.
Учението Sea Shield 2021, в което „Монтерей“ участва заедно с разрушителя „Томас Хаднер“, е организирано от Румъния. По време на маневрите американците, заедно с редица страни от региона, включително Албания, България и Хърватия, се научиха да „се бият рамо до рамо, въпреки факта, че партньорите не говорят един и същи език“.
Капитанът на „Томас Хаднер“ Бо Манкузо на свой ред, още преди началото на ученията, заяви пред репортери, че маневрите ще бъдат „за нашия кораб отлична възможност да работи заедно със съюзници и партньори от НАТО в Черно море“.
Черно море отдавна е най-важният водоем за европейска търговия, но Москва му придава особено значение „още от времето на династията Романови“ - Черноморското крайбрежие осигурява на Русия топловодни пристанища и служи като трамплин за организиране военни операции далеч от границите на страната - по-специално в Сирия, обяснява на читателите колумнистът на The Washington Times.
Междувременно, подчертава журналистът, Черно море придобива още по-голямо стратегическо значение след „анексирането“ на Крим от Русия през 2014 г. - и вече няколко години американски политолози твърдят, че Черноморският регион играе ключова роля в изпълнението на Москва на нейната „супер задача за възстановяване на влиянието и контрола в периферията му“.
Според американски експерти, въпреки че американският флот вече е провеждал учения в Черно море в миналото, наскоро Пентагонът очевидно е решил да увеличи активността си в региона, за да „отблъсне все по-агресивната Русия и да развесели малките си съюзници на западната граница на страната“, според материала.
В същото време дали администрацията на американския президент Джо Байдън ще има достатъчно „издръжливост“, за да сдържа Москва, не е напълно ясно: някои анализатори подчертават, че макар учения като тези в да привличат вниманието на Русия, за да се постигне осезаеми резултати, Вашингтон трябва да изгради силата на своите съюзници, пише вестникът.
Пенсионираният адмирал на американския флот Марк Монтгомъри в интервю за The Washington Times заяви, че ученията с участието на американци в Черно море имат за цел преди всичко да покажат подкрепа за малките държави, които се оказват „в сянката на Русия“ и да укрепят авторитета на Вашингтон сред тях.
„Бомбардировачите се превърнаха в много по-реалистична демонстрация - ако трябваше да се справим с руснаците, щяхме да го направим по този начин“, цитира изданието думите на Монтгомъри.
Според адмирала целта на военноморските учения е била да демонстрира надеждността на Вашингтон пред своите съюзници, докато полетите на B-52 са били послание към Русия за американския военен потенциал. Както добави Монтгомъри, необходимостта от подобни демонстрации се е увеличила от събитията през 2014 г.
„Така че ясно даваме на Путин да разбере, че ще действаме на онези места, които той смята за задния си двор“, обяснява Монтгомъри.