Times: На морското предизвикателство на Китай САЩ ще отговорят с флотилия от "икономични" дронове
Според изданието американските военни бързат да реализират този проект
ВМС на САЩ планират да създадат мрежа от взаимосвързани безпилотни бойни кораби, които ще извършват различни операции в световния океан, пише The Times.
Според изданието американските военни бързат да реализират този проект, който трябва да позволи на флота да спести значителни средства и да се превърне в отговор на "нарастващото военноморско предизвикателство от страна на Китай".
САЩ планират да създадат флотилия от взаимосвързани безпилотни бойни кораби. Те ще трябва да патрулират океаните, да шпионират, да атакуват вражески кораби и в същото време „никога няма да се наложи да се върнат в пристанището“, пише The Times, цитиран от "Поглед инфо".
Според изданието американският флот разработва концепцията за експлоатация на военни кораби на дълги разстояния. Тя включва флот от дронове, които се движат в една дълга линия, за да наблюдават врага и да изпълняват някои други опасни морски мисии.
Безпилотните кораби на този проект, който е описан като sea train („морски конвой“), ще изпълняват много функции, включително транспортиране на боеприпаси и провеждане на разузнавателни операции.
Освен това те ще могат да се движат по вода, като използват специални методи за намаляване на въздействието на вълните по време на движение, отбелязва The Times.
Това безпилотно и икономично съединение „рязко контрастира“ с модерния символ на военноморските сили на САЩ. В момента те са представени от групи атомни ударни самолетоносачи, всеки от които се състои от крайцери, есминци, подводници и самолети, с екипаж от над 7500 души, обръща внимание на изданието.
Но ще отнеме известно време за реализирането на проекта. Управлението за перспективни изследователски проекти на Пентагона (DARPA) очаква отрасъла да предложи идеи, които ще помогнат за превръщането на концепцията за „морски конвой“ в прототип до края на 2023 година.
Според ръководителя на програмата на DARPA Ендрю Нуса, военноморските дронове ще изглеждат като военни кораби, но никога няма да им се налага да се „срещат с пилотирани кораби или да пристигат в пристанища“, за да постигнат „независимо дългосрочно разполагане“.
„Управлението се интересува от системи, които не изискват човешка намеса“, добави той.
Все още не е известно какъв ще бъде максималният брой дронове във всеки „морски конвой“. ВМС на САЩ вече планират да създадат редица безпилотни кораби и възнамеряват да получат около $630 млн от бюджета за техните изследвания и разработки през следващата година.
Става дума за големи и средни безпилотни кораби, както и за „супер големи“ безпилотни подводни превозни средства. ВМС на САЩ предполагат, че товароносимостта на голямата надводна версия ще бъде 2 хиляди тона, а дължината й - 180-300 фута.
В този случай корабът ще може да носи ракети за унищожаване на морски и наземни цели.
Американските ВМС спешно популяризират идеята за създаване на планиран флот от безпилотни кораби. Това трябва да бъде отговорът на „предполагаемо нарастващото военноморско предизвикателство от страна на Китай“, отбелязва изданието.
Всички безпилотни кораби ще струват по-малко, защото проектантите не е необходимо да вземат предвид пространството или спомагателното оборудване за екипажите.
Дроновете също се считат за идеални за дълги мисии поради липсата на опасност от физическо изтощение или заплаха за живота на членовете на екипа.
Очаква се, след като флотът на БПЛА бъде въведен в експлоатация, нуждата от големи пилотирани военни кораби, включително ракетни крайцери и разрушители, ще намалее, твърди The Times.