Тотален крах! Ето колко милиарда ще изгуби Китай, ако Тръмп стане президент
Победата на ексцентричния милиардер вещае катастрофа за Поднебесната
Победата на Доналд Тръмп на изборите за президент на САЩ може да доведе до „смяна на правилата на играта” за икономиката на Китай. Тръмп обещава да въведе повишени тарифи за внос на стоки от Китай, за да го сдържа, придържайки се към политиката на дефлация, но това ще изтрие стотици милиарди долари от втората по големина в света икономика. Това се казва в изследване на Кевин Лай, главен икономист за Азия на Daiwa Capital Markets, цитиран от специализирания сайт "Кто в курсе".
Според неговите оценки, предложенията на Тръм за повишаване на митата за китайските стоки с 45%, за да се намали търговския дефицит, би довело до падането на китайския износ в САЩ с 87%, тоест показателят би намалял изведнъж с 420 милиарда долара.
Отчитайки дългия период на време на съкращаване и мултипликационните ефекти, БВП ще се съкрати с 4.82% или, около, 0.5 трилиона долара. И това е без да се отчитат преките загуби на преките чуждестранни инвестиции за около 426 милиарда долара.
„Мащабните загуби за БВП или забавянето на темпа на расте на БВП ще са главоломни. В края на краищата, Тръмп и неговата администрация фактически може да смекчи ръста на тарифите”, коментира Лай.
Освен това, дори повишаването на тарифите само с 15% ще доведе до загуби за БВП на Китай в размер на 1.8%, отново без да се отчита влиянието на оттока на инвестиции на чуждестранните компании.
Според експертите, тарифи ще бъдат наложени спрямо широк асортимент стоки – от машини и инструменти до играчки и битова техника.
„Тези тарифи, несъмнено, ще бъдат пагубни за Китай, защото те са насочени против мултинационалните компании, работещи в Китай. Тези компании, вероятно, ще бъдат принудени да отидат в други страни. Китай може да загуби своите позиции спрямо другите развиващи се страни, които не са мишена на Тръмп”, добавя икономист.
Платежният баланс на Китай вече е източник на безпокойство заради продължаващия отлив на капитал, а профицитът на текущите операции изглежда уязвим.