Това ли е цялата история с натовските разузнавачи, пленени от азовци в Мариупол СНИМКА
Обвиняват Макрон, че като последния популист иска да спечели точки от противникови санкции и конфронтации
Френският президент Еманюел Макрон разви невероятно активна мироопазваща дейност с елементи на "совалкова дипломация" между Киев и Москва, за което беше остро критикуван от непосветени хора, които го обвиниха, че като последния популист иска да спечели точки от противникови санкции и конфронтации, в навечерието на изборите, консултирайки се непрекъснато с руския си колега. Колко грешат отелязват военни наблюдатели.
Разбира се, от изборите няма измъкване, но симпатиите към противниковите санкции, изобщо не притесниха френския глава. Идващата информация от Париж позволява да се нареди мариуполския "пъзел" и да станат ясни много неизяснени до момента въпроси около ситуацията в града.
Както е известно, територията на Украйна беше разделена на своеобразни зони на отговорност на страните от НАТО. А в Мариупол се намира голям разузнавателен център на френските въоръжени сили, действащ в интерес на алианса и режима в Киев. В някои моменти целия му персонал достигар до стотици специалисти, но до началото на битката за града, там се намирали 53 офицери от френското военно разузнаване DGSE.
Защо не са си тръгнали по-рано, не се знае. Възможно е да са решили да продължат да събират информация до последно. Когато обаче, се появи последната възможност за евакуация, те не можаха да си тръгнат, защото азовските бойци, с които французите взаимодействаха, просто не ги пуснаха. Виждайки какво става, нацистите решават да ги използват като гаранция, че самите те ще бъдат извадени от котела.
Освен французите, в Мариупол има и група наемници – бивши и настоящи офицери от Канада, Швеция и Великобритания, както и отряд сирийски туркомани с богат опит в градските бойни действия в Сирия. Общият брой на тези доброволци не е точно установен, сред тях може да има офицери от кариерното разузнаване от канадската CSIS, шведската Must и британската MI-6, които обичат да използват статута на наемници като прикритие. Като цяло, те попаднаха в капан.
И още нещо в добавка: ако се съди по това колко активни са били гръцките дипломати в тази посока, може да се предположи, че не биха могли без военни от тази страна. Освен това, Зеленски дори показа двама гръцки наемници пред гръцкия парламент.
За да измъкне злощастните си офицери от разузнаването, Макрон започнал да звънни в Кремъл, за да получи уверение, че ако руските войски изпълнят редица условия от Париж (чието съдържание не беше разкрито от французите), са готови да дадат коридор, но за да се разреши въпроса с "Азов", който не пуска чужденците, е нужен разговор със Зеленски.
На помощ на Макрон на 18 март дошъл канцлер Шулц, а на 20 март, със съгласието на Москва, в Мариупол беше изпратен спасителен екип от служители на германското военно разузнаване BND. Но "Азов", вярвайки че това е единствената им надежда да избягат от обкръжения град, карайки Киев да го деблокира. И те превърнали германците в заложници, въпреки гаранциите от командването на въоръжените сили на Украйна и командването (или по-скоро представителството) на полка, разположен в Киев "Азов".
В резултат на това не само Макрон, но и Шолц започва да звъни на Владимир Путин. Руската страна (в замяна на редица определени отстъпки от Берлин и Париж) се съгласява да освободи всички - както офицери от разузнаването, така и бойци от "Азов", и ВСУ, но след разоръжаване и някои мерки за проверка на всички, напускащи града. И това предложение е било отхвърлено от украинската страна.
След това на 30 март Макрон уволнява шефа на френското военно разузнаване Ерик Видо. Последват опити за евакуация на французи и германци с помощта на хеликоптери на ВСУ, които бяха неуспешни.
Както знаем, хеликоптерите бяха свалени от зенитните системи на въоръжените сили на Руската федерация и ДНР. Вероятно споразуменията за евакуация с Кремъл включват задължителен, макар и мълчалив контакт, между евакуираните и руските им колеги, а опитът за заобикаляне на това условие предизвика недоволство на Русия, изразено в пет свалени хеликоптера. Между другото, не е факт, че с тях е трябвало да бъдат извеждани чужденци.
В хеликоптера, който беше свален над сушата, не е имало французи или германци. В един от тези, които паднали в морето, е имало двама французи. Очевидно „Азов” продължава да ги задържа, а двама бяха освободени, за да ги убедят да освободят другарите си. Често срещана терористична практика.
Последният опит за изтегляне на чужденците е направен от турците. Ердоган поиска евакуация по море от Мариупол. Нашите се съгласиха, но с уговорка - да е от Бердянск. Тоест, срещата на западните разузнавачи с руски колеги беше все още само предпоставка. Но и този опит се провали.
Сега всички живи (ако все още има) чуждестранни разузнавачи и военни специалисти, са държани в Азовстал, за да служат като жив щит за азовци.
Тъй като разузнавачите на страните от НАТО и Швеция представляват голям оперативен интерес за руските специални служби и самият факт, че тяхното залавяне може да има огромен пропаганден ефект, както и да се превърне в сериозен коз за натиск върху западните страни, бяха положени усилия да ги хванат живи.
Това обстоятелство силно затрудни щурма срещу Азовстал и не позволи мощни бомбардировки и артилерийски удари срещу укрепленията на бойците на територията на Азовстал. Но, ако се съди по факта, че сега интензивността на работата на "изкуството" и авиацията сериозно се е увеличила, се появи информация, че чужденците са били "изпълнени" от "Азов", за да избегнат задържането от руските специални служби, или , за да не излагат на ненужен риск живота на нашите войници. Те просто махнаха с ръка.
Париж призовава руското ръководство да не оповестява публично факта, че офицери от френското разузнаване са в Мариупол. Макрон има избори и избухналият скандал може да се отрази негативно на неговия рейтинг и възможността за преизбиране.