Това ли ще е новият американски президент? НА ЖИВО
Според CNN в седем щата вече са гласували повече хора, отколкото на изборите през 2016 година
След месеци на разделение и една необичайна предизборна кампания, днес гражданите на Съединените щати решават кой да бъде 46-ия президент на страната. В условия на пандемия и при рекордните 100 млн. предварително гласували, тези избори може да се окажат едни от най-непредвидимите. Залогът - втори мандат за Доналд Тръмп или завръщане в Белия дом на бившия вицепрезидент Джо Байдън. Изборният ден до момента протича спокойно. Днешният ден слага край на една дълга, изтощителна и разделителна кампания за американците. По-рано през деня той посети централата на Републиканския национален комитет в Арлингтън, Вирджиния, където заяви, че според него има сериозни шансове да спечели тези избори. Докато се чакат първите проекции, от друга страна се очакват протести по улиците на Вашингтон, Ню Йорк и други големи градове. Преди няколко дни още повечето обществени сгради и магазините във Вашингтон буквално се барикадираха с дървени дъски, които заковаха на витрините и на входовете на сградите срещу евентуални вандалски прояви. Към лагера на Демократите - Джо Байдън ще очаква резултатите в Уилмингтън, щата Делауеър. Проучванията дават преднина на бившия вицепрезидент, но окончателните резултатите от вота ще знаем едва, след като бъдат преброени и гласовете по пощата. Всичко интересно предстои в САЩ, но големите новини се очакват едва утре сутрин българско време. Резултатите започват да излизат след около 3 часа щат по щат. При всички случаи надеждите за бърза развръзка са напразни. За разлика от Вашингтон, в Уилмингтън всичко е напълно спокойно. Събират се все повече медии от цялата страна и от целия свят, в очакване на кандидата на демократите Джо Байдън, който тази вечер ще отправи своето послание към нацията. И двамата кандидати гласуваха предварително заедно с още 100 млн. американци. В днешния ден те нямаха това задължение. Съпругата на Байдън Джил беше рамо до рамо със своя съпруг в дългата и изтощителна битка за Белия дом. Защо броенето ще продължи толкова дълго? Най-краткият отговор е заради огромния брой подадени по пощата бюлетини. Тук гласуването се организира изцяло от щатските власти. Във всеки щат правилата са различни.
"Основна тема, която вълнува българите в Америка, е дали ще има размирици, след като станат известни резултатите от президентските избори", това каза пред БНР Светослав Козловски, който от март 2020-а живее със семейството си в Чикаго.
Междувременно от посолсството на САЩ обявиха, че българите трябва да бъдат предпазливи заради бунтове във връзка с изборите.
Според CNN в седем щата вече са гласували повече хора, отколкото на изборите през 2016 година. Северна Каролина обяви, че ще забави резултата заради броене.
Президентът Доналд Тръмп обиколи 11 митинга в последните 48 часа в ключови щати като Пенсилвания, Мичигън и Уисконсин.
Обеща на американците ваксина срещу коронавируса и икономическо възстановяване, 10 милиона работни места и още няколко важни за тях неща.
Очаква се Доналд Тръмп да посрещне изборната вечер в източното крило на Белия дом с 250 гости, а по-късно - да направи обръщение към народа.
"Не, не мисля още за речта при победа или загуба. Надявам се да се случи само едно от тези двете. Знаете, да победиш е лесно. Да загубиш никога не е лесно, за мен не е", заяви Тръмп.
От няколко часа насам се събират привърженици на президента Тръмп и такива на вицепрезидента Байдън. Няколко хиляди служители на Националната гвардия са в готовност да се намесят тази вечер, ако има мащабни протести и ексцесии.
"Като характери Джо и Доналд Тръмп не биха могли да са по-големи противоположности.
Така че, ако искате президент, който да е силен и издръжлив, който ще бъде стабилен, спокоен, да кажем спокоен - лидер, който да ни отърве от хаоса на Доналд Тръмп. Ако сте уморени от всичко това - трябва да гласувате за моя съпруг Джо Байдън", заяви Джил.
В Пенсилвания броенето на бюлетините, подадени по пощата, започна едва тази сутрин в 7.00 ч. заедно със стартирането на изборния ден. Процесът е дълъг и сложен - пликовете се слагат в машини, а след това се проверяват.
Така че ще отнеме дни, тъй като става дума за няколкостотин хиляди бюлетини. А в тези избори всеки глас е важен, и при предишни американски избори съдбата на Белия дом се е решавала от едва няколко хиляди избиратели.
А в тази изборна нощ може да се окаже така, че единият кандидат ще получи преднина, а след броенето на всички гласове, може да се окаже, че губи изборите.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ