Това са пиратските сайтове извън ЕС, които ЕК следи

Европейската комисия публикува обновен списък за наблюдение на сайтове и физически магазини извън ЕС, които се занимават с контрабанда или разпространение на пиратски материали.

Списъкът се изготвя с цел да накара операторите на тези пазари, местните служби за сигурност и правителствата да вземат мерки за прекратяване на незаконната дейност и злоупотребата с интелектуална собственост. Целта е и да информира европейските граждани за рисковете от ползването на тези проблематични услуги.

"Нарушенията срещу интелектуална собственост представляват бич за европейската икономика, като намаляват инвестиционните и бюджетните приходи, и съкращавт работни места в нашите творчески и иновативни индустрии. Те представляват и значителен риск за нашите граждани, които често нямат представа дали това, което купуват, е безопасно или не. Списъкът за наблюдение на контрабандата и пиратството е част от по-мащабните ни усилия да гарантираме, че европейските компании могат да действат на равнопоставено ниво извън границите на ЕС, и че потребителите от ЕС са в безопасност", казва комисарят по търговията Сесилия Малмстрьом.

Според данните на ЕК - търговията с контрабандни и пиратски продукти генерира годишен оборот от около 338 милиарда евро в световен мащаб.

Кой попада в списъка на ЕС?

Изследването е разделено на няколко основни групи - cyberlockers; сайтове за пиратстване на стрийминг-услуги; агрегатори на линкове към cyberlockers; сайтове за индексиране на peer-to-peer и BitTorrent съдържание; нелицензирани сайтове за платено съдържание; сайтове за пиратски мобилни приложения; хостинг-провайдъри; рекламни мрежи.

Cyberlockers

Този термин обозначава услуги за съхранение и споделяне на файлове в облак, които дават възможност на потребителите да качват, пазят и споделят съдържание от централизирани онлайн-сървъри. Съдържанието се управлява от собственика на сайта, като в него влизат и легални, и нелегални копия.
Нелегалните cyberlocker-услуги стимулират потребителите да качват най-търсените файлове в облака, които после могат да се свалят или гледат от другите потребители. Всеки нов файл ползва уникален URL линк, през който може да се достъпи съдържанието - независимо дали е филм, сериал, музика, софтуер, книги и др.

Cyberlocker-ите печелят от онлайн реклама или от продажба на премиум-профили, през които потребителите получават допълнителни предимства, например, по-бърза скорост при сваляне.

Rapidgator.net (rg.to) - сайт за директно сваляне на файлове, който се хоства в Швейцария, но вероятно се оперира от територията на Русия. В него се предлагат пиратска музика, филми, сериали, книги и видеоигри, за които се таргетират предимно клиенти извън ЕС. Според данните на ЕК - сайтът е генерирал близо 635,7 милиона посещения за периода април 2017-март 2018 г. Услугата е много популярна в Япония.
Uploaded.net (ul.to, uploaded.to) - сайтът се хоства в Германия и вероятно се оперира от Швейцария. Отново предлага пиратско съдържание като книги, филми, тв-предавания и музика, включително предпремиерно съдържание. Най-много посещения идват от потребители извън ЕС. Услугата е забранена със съдебно решение в Германия, Индия и Италия.

Openload (oload.tv, openload.co, openload.io, oload.stream, openload.link, openloadmovies.net) - една от най-популярните стрийминг cyberlocker-услуги в света, като предлага копия на филми, сериали, книги и музика. Хостинг провайдърът на сайта не се разкрива. 37% от псещенията идват от ЕС, а 63% - от страни извън съюза.

4shared.com - сайтът се хоства в САЩ, а операторът се намира в страна извън ЕС. Според данни от изследване на пазара, 4shared има най-високият брой уникални посещения сред световните сайтове за директно сваляне на съдържание, и прави най-голямата печалба. 90% от посещенията му се генерират от потребители извън ЕС. Корейската комисия за комуникационни стандарти е издала заповед за блокиране на сайта през октомври 2014.

Sci-hub.tw/#about и Library Genesis Group

Sci-hub.tw/#about - един от най-проблематичните играчи от гледна точка на пиратското разпространение на книги и научни материали в Европа. Хостингът и операторът му се намират в Русия. Сайтът дава достъп до над 55 милиона статии от списания, академични доклади и книги. Предполага се, че администраторите му са се сдобили с достъп до научните бази данни чрез phishing-измами.

Libgen.io - един от най-популярните сайтове от групата Library Genesis представлява cyberlocker-услуга за пиратски книги, научна, техническа и медицинска литература. Хоства се както в Русия, така и в Холандия, операторът му се намира в Русия. Сайтът е блокиран в Италия и подлежи на заповед за спиране на достъпа във Великобритания. Сред останалите услуги в групата са: ibgen.pw, lib.rus.ec, bookre.org, booksc.org, book4you.org, bookfi.net и b-ok.org.

Сайтове за пиратстване на стрийминг-услуги

Това са сайтове, софтуер или мобилни приложения, които дават възможност на потребителите да конвертират и свалят съдържание от онлайн-стрийминг платформите (от сорта на Neftlix). Потребителят взима URL-а на съдържанието от стрийминг платформата и го поставят в търсачката на пиратския сайт. При натискане на бутона download сайтът преобразува стрийминга в медия файл (mp3/mp4).

H2converter.com - един от най-популярните сайтове за пиратство на музика според данни на бизнеса. Хоства се в САЩ, като се предполага, че операторът му се наира във Виетнам. Сайтът използва услуги за маскиране на реалната идентичност на собственика на домейна. Над 80% от трафика му идва от страни извън ЕС.

Downvids.net - една от най-популярните услуги за сваляне на съдържание от аудиовизуални платформи. Сайтът се хоства във Франция, а местожителството на оператора му вероятно е извън ЕС.

Агрегатори на линкове към cyberlockers

Това са сайтове, които събират, категоризират и индексират линкове към съдържание, хоствано в cyberlocker-и или други сървъри за пиратско съдържание. Самите агрегатори не притежават краденото съдържание, а само пренасочват потребителите към местата, от които то може да се достъпи.

Fullhdfilmizlesene.org - един от най-големите агрегатори, който съдържа линкове към пиратски копия на филми. В момента той се хоства в Турция, като използва услуга за скриване на самоличността на оператора. Сайтът не изисква регистрация от потребителя, за да стриймва съдържание от трети услуги.

Seasonvar.ru - предоставя достъп до над 10 хиляди файла. Хоства се в Русия, а местоположението на оператора вероятно е извън ЕС. Дава възможност за премиум-абонамент на ниска цена, срещу който потребителят може да гледа или слуша съдържание с висока резолюция и без реклами.

Dwatchseries.to - сайтът и огледалните му копия са блокирани в Австралия, Дания, Ирландия, Норвегия и Обединеното кралство.

1channel.ch - (бившият Primewire.ag) - един от най-посещаваните агрегатори, който давад достъп до пиратски копия на популярни филми и сериали. Обект на заповеди за блокиране в Австралия, Белгия, Дания, Ирландия, Норвегия, Португалия и Обединеното кралство.

Rnbxclusive.review - агрегатор за съдържание с авторски права, предимно музика. Хостингът не се разкрива, операторът вероятно се намира в Украйна. Над 65% от посещенията идват от потребители извън ЕС.

Сайтове за peer-to-peer и BitTorrent индексиране

Това са услуги, които използват технологията за дистрибуция на файловете от потребител към потребител, което позволява пряко споделяне на съдържание. Сайтовете (торент-търсачки) са агрегатори на линкове към този тип файлове, които могат да се достъпват през peer-to-peer мрежата с помощта на BitTorrent клиент. Потребителите, които осигуряват достъп до файла, са т.нар. "сийдъри", a онези, които го свалят, са "пиъри".

ThePirateBay.org - един от най-големите световни BitTorrent-сайтове, който дава достъп до пиратски филми, сериали, музика, софтуер, видеоигри и книги. В много страни по света сайтът е блокиран и забранен, но огледалните му копия се появяват непрекъснато.

Rarbg.to - хоства се в Босна и Херцеговина, като дава достъп до филми, сериали, софтуер, музика и видеоигри. Файловете са категоризирани според типа съдържание. Сайтът обикновено реагира при заповеди за отстраняване на съдържание с нарушени авторски права, но често въпросните файлове се копират бързо и се споделят отново чрез сайта. Над 1,3 млрд. посещения са регистрирани за едногодишен период. 69% от тях са от потребители извън ЕС.
Сайтът печели от реклами и платени услуги. Забранен е в Австралия, Дания, Финландия, Ирландия, Италия, Португалия и Великобритания.

Rutracker.org - BitTorrent-сайт, пуснат през 2010 г. след свалянето на Torrent.ru от руските власти. Има близо 1,5 милиона активни торенти и над 13 млн. регистрирани потребители. Хоства се в Русия от окмпания, регистрирана на Сейшелските острови.

Torrentz2.eu - подобрена версия на сваления torrentz.eu, който преглежда съдържанието в над 80 торент-сайта и индексира над 61 млн. торента. Блокиран е в Австралия, Дания, Индия и Италия.

1337x.to - сайтът дава достъп до филми, сериали, игри, музика и мобилни приложения, като подрежда съдържанието по жанр, година на издаване и език. Основният източник на приходи са рекламите, но се събират и дарения под формата на bitcoin.

Нелицензирани сайтове за платено съдържание

Това са услуги, които продават музикално съдържание на значително по-ниска цена от обичайните услуги, без да имат право да търгуват с него. Потребителите обикновено си създават профили, добавят пари в бюджета си и могат да търсят определено съдържание, което да платят, за да си свалят от сайта.

Mp3va.com и Mp3caprice.com - според музикалната индустрия това са два от най-популярните сайтове, като се хостват в Украйна и предлагат предимно песни. Сайтовете твърдят, че притежават лиценз за търговия с продукти със запазени авторски права от украинската служба АВТОР, която обаче няма мандат да представлява чуждестранни притежатели на права.

Сайтове за пиратски мобилни приложения

Някои сайтове предлагат на клиентите си мобилни приложения, които дават достъп до стотици файлове с филми и ТВ-сериали, придобити без право на разпространение с търговски цели.

Popcorn Time - приложението е обявено за незаконно в страни като Белгия, Дания, Италия, Норвегия и Обединеното кралство.

В списъка на Европейската комисия са изброени още хостинг-провайдърите и рекламните мрежи, които работят с пиратски сайтове и им предоставят инфраструктурата, благодарение на която те могат да продължават да функционират. ЕК посочва, че тези провайдъри имат реална възможност да спират или да не допускат нарушенията на авторското право. Някои от тях имат разписани правила за забрана на разпространението на подобни материали и често правят съответните проверки. Други обаче не извършват насрещна проверка при предоставянето на акаунти за сайтовете и не сътрудничат при подаване на молби от страна на притежателите на авторски права с цел отстраняване или блокиране на достъпа до пиратското съдържание.

Често тези доставчици използват CDN услуги, които дават възможност на реалните оператори на пиратските сайтове да действат в условията на анонимност. Посочени в списъка са CloudFare и Private Layer.

Рекламните мрежи, от своя страна, са инфраструктурата, която дава възможност на пиратските сайтове да печелят пари от трети страни (една от тях е WWWPromoter).




Източник: webcafe.bg