Той взе последното интервю на Чаушеску, това е изречението, което никога не забрави

Все пак сме социалистическо семейство, мръсните неща никога не се изнасят извън семейството

Мирослав Лазански почина на 4 август на 71 години в дома си в Белград в резултат на инфаркт. В живота си той се занимава с различни политически и военни теми, като всеки негов текст е изключително съпроводен – един остава завинаги в историята.

Известно е, че румънският президент и диктатор Николае Чаушеску даде последното си интервю преди смъртта си именно Лазански.

Преди няколко години Лазански разкри,, че той му казал нещо, което той ще помни завинаги...

„През 1989 г. бях последният журналист, който интервюира Николае Чаушеску за загребския „Данас“, когато работех за тях.

Говорих с него през август в лятната му резиденция и му казах: „Имам впечатлението, че Горбачов те е оставил в канала“, а той казва: „Да, така е. Пуснаха ме в канализацията“, разказа Лазански, след което добави:

„Попитах го дали мога да напиша това в интервюто и той каза „Не, недей. Все пак сме социалистическо семейство, мръсните неща никога не се изнасят извън семейството“, разкри той.

Разочарован от имението на президента

Мирослав Лазански по-рано разказа как е бил разочарован от облика на лятната резиденция недалеч от Букурещ, а също така разкри, че убитият румънски президент е бил параноик и имал фобии.

„Бях разочарован, защото очаквах разкоша, за който всички говореха, но всъщност около мен витаеше соцреализъм, сякаш се намирах в синдикален курорт.

Бях нервен, защото не ми позволиха да си нося касетофон и камера. Говорих с него два часа и петнадесет минути, интервюто беше добро”, каза Лазански, а след смъртта на Николае се пошегува, че „ваканцията му е провалена”. защото му е обещал почивка във вилата си на Черно море.

През същата година, когато Лазански разговаря с него, на 22 декември 1989 г., Чаушеску и съпругата му Елена бягат от Букурещ с хеликоптер, първо в резиденцията му в Снагов, а оттам в Търговище, където са заловени от местната полиция.

След няколко часа чакане, те бяха предадени на армията. На 25 декември военен съд ги осъди на смърт по различни обвинения, вариращи от незаконно забогатяване до геноцид. Разстреляни са в Търговище.

Превод и редакция: БЛИЦ