Трагичната съдба на враговете на Владимир Путин
Британското издание Gbnews.com изчислява в свой анализ, че от началото на т.нар. от руската пропаганда "специална военна операция" в Украйна е имало 39 мистериозни смъртни случая
Необясними злополуки, нападения, самоубийства и абсолютно гениални опити за убийства.
Кървава следа се простира във времето - от началото на 2000 г. до днес. Разбира се, това са прояви, свързани с Кремъл напълно случайно, поне до доказване на противното.
Британското издание Gbnews.com изчислява в свой анализ, че от началото на т.нар. от руската пропаганда "специална военна операция" в Украйна е имало 39 мистериозни смъртни случая на фигури, свързани с руския президент.
Последният случай, който попадна под общественото внимание, е отпреди три месеца, когато олигархът Сергей Гришин, известен с това, че продаде калифорнийската си вила на принц Хари и съпругата му Меган, почина от септицемия в Москва.
Не много известен човек, но все пак бивш банкер, който остро критикуваше работата на господаря на Кремъл, подобно на други предприемачи, въвлечени в странни вериги от убийства и самоубийства, заедно с цялото си семейство: Василий Мелников, Владислав Аваев и Сергей Протосеня.
Далеч по-известен и почти безспорно свързан с държавния апарат е случаят с Алексей Навални, основния политически опонент на Путин, който претърпя сензационен опит за отравяне в Сибир, преди да влезе в затвора.
Христо Грозев: Или Пригожин ще бъде мъртъв или ще има втори преврат в Русия
Докато той е на политическа среща, хора от тайната служба на армията ГРУ заразяват бельото му с "Новичок".
Двамата мистериозни руски "туристи" отговориха на стандартите на Главно разузнавателно управление (ГРУ), което през 2018 г. в Солсбъри, Великобритания, разпространи същото нервнопаралитично вещество върху дръжката на вратата на бивш руски агент, дезертирал при британците преди години, заради това че предоставя важна информация.
И в този случай мишената Сергей Скрипал успя да оцелее след отравянето заедно с дъщеря си Юлия, която също беше докоснала вратата.
Друг нашумял случай, при който фигури, свързани с руските тайни служби, използват токсични (в случая радиоактивни) материали, е този на Александър Литвиненко - едно от първите големи убийства, извършено в Лондон през 2006 г.
Той също е бивш агент на "врага", който продължава да "притеснява" Путин. Двама от бившите му колеги му поднесоха чаша полониев чай в хотел в Мейфеър. Мъжът починал в болницата след ужасна агония.
Много по-често наемните убийци (в Русия никога не е разкривано кои са подстрекателите) предпочитат да използват по-директни, макар и не толкова сложни методи.
През есента на същата 2006 г. журналистката Анна Политковская е застреляна, докато чака асансьора в дома си. Всъщност преди това някой се е опитал да я отрови в самолета, но планът не се е получил добре.
Още няколко представители на правозащитни организации бяха убити с огнестрелно оръжие, като Наталия Естемирова, отвлечена и убита през 2009 г., адвокатът Станислав Маркелов и журналистката Анастасия Бабурова, разстреляни заедно през същата година.
Такъв е и Борис Немцов, ключова фигура от опозицията, който беше и заместник министър-председател по времето на Елцин, застрелян близо до Кремъл през 2015 г.
Безброй случаи на произшествия, всички доста странни. Като този на Михаил Лесин, бивш министър на информацията на Путин, който е намерен мъртъв в хотелска стая във Вашингтон през 2015 г.
Аутопсията установява, че е изпил голямо количество алкохол и е ударил жестоко главата си. Подозираше се и намеса в смъртта на бившия олигарх, който беше много близък на Путин преди двамата да се разделят, Борис Березовски.
През 2013 г. тялото му е намерено в банята на вилата му в Съри.
"Падането" беше фатално за някои критици на Кремъл. Най-известни може би са бившият председател на петролната компания "Лукойл" Равил Маганов и милиардерът Павел Антонов, които починаха миналата година, след като казаха лоши неща за "Специалната военна операция".
Маганов пада от прозорец на болница в Москва, а Антонов полита от прозорец на хотел, докато е в Индия, за да отпразнува рождения си ден, пише БГНЕС.
Сготви ли Путин готвача си?
Печалният край на Пригожин в самолетна катастрофа идва след месеци напрежение между него и руското ръководство.
Той си спечели репутацията на човек, който публично критикува висшите генерали за провала във войната в Украйна и обвинява Кремъл в злоупотреба с наемните му войски "Вагнер".
От продавач на хотдог до командир на частна армия: Кой е Евгений Пригожин
В крайна сметка Пригожин се опита да извърши преврат срещу руското ръководство през юни, в резултат на което той и войските му бяха изгонени в Беларус, след сделка с посредничеството на Александър Лукашенко.
Пригожин, някога наричан "готвачът на Путин", след като руският президент започна да се храни в неговите ресторанти и да дава държавни поръчки на кетъринг фирмата му, изглежда беше последният трън в очите на Путин, който срещна своя преждевременен край.
Редица акаунти в социалните мрежи, свързани с наемническата група "Вагнер", разпространиха публикации, в които коментират ролята на Кремъл в кастрофата. Телеграм каналът "Сива зона", обяви че самолетът е бил свален от противовъздушната отбрана на руските въоръжени сили в Тверска област. Наемниците казваха, че ще организират втори "Марш на справедливостта" към руската столица заради "убийството на техния шеф".
"Малка кремълска мърша": "Вагнеровци" посочиха виновника за смъртта на Пригожин ВИДЕО
Неотдавна експертът по въпросите на Русия и глобален сътрудник в Центъра "Уилсън" Джил Дъгърти заяви пред Си Ен Ен, че руският президент не прощава на предателите.
"Мисля, че Путин никога няма да прости това. Мисля, че това е истинска дилема, защото докато Пригожин има някаква подкрепа, той е заплаха - независимо от това къде се намира", каза Доугърти след краткотрайния бунт. "Путин не прощава на предателите, а Пригожин е заплаха".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук