Тревожни новини от Германия на фона на скандала с AstraZeneca
"Съжалявам, че някои държави в Европейския съюз спряха да ваксинират с AstraZeneca. Повечето страни обаче не го направиха, защото следват препоръките на местните власти и експерти", заяви министърът на здравеопазването в Германия
Румъния забрани партидата с ваксини на AstraZeneca след смъртния случай в Австрия, но ще използва останалите партиди, с които разполага. В Германия, Франция и Испания прилагането на препарата продължава. Какви са мотивите на оптимистите и на песимистите?
Докато скандалът с AstraZeneca се разраства, от Германия идват тревожни новини. Новите варианти на вируса се разпространяват бързо, а в една от провинциите 15 на сто от случаите са причинени от южноафриканския щам. Ваксинацията там не спира, предава Bulgaria on Air.
"Съжалявам, че някои държави в Европейския съюз спряха да ваксинират с AstraZeneca. Повечето страни обаче не го направиха, защото следват препоръките на местните власти и експерти", заяви министърът на здравеопазването в Германия Йенс Шпан.
Испания, която също продължава ваксинацията с препарата на британско-шведската компания, досега не е регистрирала случаи на тромбоза. В страната тази ваксина се поставя само на хора между 18 и 55 години.
Френската агенция по лекарствата също се произнесе ваксинацията да продължи.
"Ползите са по-големи от риска на този етап", коментира Оливие Веран.
Първа за смъртен случай съобщи Австрия - на 49-годишна медицинска сестра. Страната спря временно използването на конкретната партида, от която са доставени над 1 милион дози в 17 страни.
Подобни действия предприеха редица страни, сред които Естония, Литва, Латвия, Люксембург и Италия. Други, като Дания, Норвегия и Исландия временно преустановиха имунизацията с препарата.