Три неща, които вероятно не знаете за Северния полюс (СНИМКИ)

Коледа дебне зад ъгъла, което означава, че много от писмата, адресирани до Дядо Коледа, се отправят към Северния полюс. Но къде точно е Северният полюс? В зависимост от дефиницията, има повече от един - Северния полюс и Северния магнитен полюс, посочва T+L.

Ето всичко, което трябва да знаете за легендарната, но и много реална земя:

Къде е Северният полюс?

Нека да започнем със Северния полюс, за който вероятно си мислите: географският северен полюс, известен също като Северния полюс на сушата.

Това буквално е върхът на Земята, най-северната точка на планетата, центъра на Северното полукълбо.

Ако погледнете карта на Северния полюс, ще забележите, че точката, в която попада, се намира в средата на Арктическия океан.

И така, какъв континент е Северният полюс? За разлика от неговия колега - Южния полюс на Антарктика, географският северен полюс не се намира на земна маса, въпреки че понякога е покрит с плаващ пласт морски лед, в зависимост от сезонната температура.

Без да претендира за земя, Северният полюс и неговото околно пространство не принадлежат на никоя страна. Същото важи и за братовчеда на географския Северен Полюс - Северния магнитен полюс, който е точка на Земята, където магнитното поле на планетата сочи директно надолу.

Северният магнитен полюс не може да претендира за точен адрес, тъй като той се измества поради магнитни промени в ядрото на Земята, но обикновено се намира в Арктическия кръг, недалеч от географския Северен полюс.

Арктическият регион като цяло обаче е обект на ожесточени териториални спорове между САЩ, Канада, Русия, Норвегия и Дания, които притежават части от Гренландия, според Bloomberg.

Какво е времето на Северния полюс?

Както може би предполагате, там е студено. Температурите през лятото могат да достигнат средно около 0 градуса - точката на замръзване на водата.

По Коледа те падат много по-ниско, до около отрицателните средни 30 градуса.

Поради наклонената ос на Земята, която се върти около Слънцето, слънчевата светлина е постоянна или изобщо не присъства на Северния полюс, в зависимост от сезона, според National Geographic.

През лятото слънцето винаги е над хоризонта на Северния полюс, което означава, че получава 24 часа дневна светлина.

През зимата слънцето винаги е под хоризонта, като хвърля района в пълна тъмнина за 24 часа. Всъщност, Северният полюс посреща само един изгрев и залез годишно - през мартенското и септемврийското равноденствие, според списанието.

Климатът на Северния полюс може да се променя и поради глобалното затопляне, според учените от НАСА, съобщава Guardian.

Повишаването на температурите и топенето на ледените шапки карат учените да се страхуват от срив в екосистемата на Северен полюс и заплаха за нейната дива природа, както и от покачващите се морски нива, които могат да наводнят крайбрежните градове по света.

Дали Дядо Коледа има работилница на Северния полюс?

Разбира се, че има - просто не на географския Северен полюс, защото непрекъснато преместващите се ледове затрудняват работата, а Добрият старец има нужда от място, от което да достави на всички деца по света коледни подаръци.

По-скоро работилницата на Дядо Коледа се намира на различен северен полюс - Северния полюс, Ню Йорк – село, намиращо се в близост до град Уилмингтън.

Тук посетителите могат да се запознаят с Работилницата на дядо Коледа, да гледат на живо изпълнения на мюзикъли и дори да седнат на закуска със самия Санта Клаус.

Има и друг Северен полюс в САЩ, който посетителите могат да посетят: Северния полюс, Аляска. И докато Дядо Коледа не го е превърнал в дом на неговата работилница, градът е известен с целогодишните си коледни украси, както и с магазин, наречен Къщата на дядо Коледа.

Източник: Profit.bg.