Тръмп и Ванс са ясни! Но кой отива в Държавния департамент и Пентагона?
Според редица американски източници шефът на Пентагона може да бъде избран на принципа на личната лоялност
Американските медии започват постепенно да напипват контурите на бъдещия кабинет на президента Тръмп. Ключови роли в него традиционно ще играят ръководителите на Държавния департамент и Пентагона.
Най-голямата интрига е с бъдещия държавен секретар. Засега е ясно едно: всички вече обявени кандидати по един или друг начин са склонни да намалят финансовото участие на САЩ в конфликта в Украйна и постепенно да изместят фокуса на американското внимание към Китай.
Нека разгледаме вероятните кандидати.
Държавният департамент
Ричард Гренел е бивш посланик на САЩ в Германия и бивш и.д. Директор на Националното разузнаване на САЩ.
Привърженик на намаляването на влиянието на КНР. По отношение на Украйна позицията му се свежда до идеята за създаване на определени „автономии“ в рамките на контролираните от Русия територии и отказ от приемане на Украйна в НАТО в обозримо бъдеще.
Майк Уолц е републиканец, член на Камарата на представителите. Той стана известен с това, че поиска отчети от Киев за изразходването на отпуснатите пари. Поддръжник на оказването на помощ на Украйна, стига това да е разумно.
Той разкритикува практиката на безконтролно финансиране. Има тенденция да оказва икономически натиск върху Русия като част от укрепването на преговорната позиция на Вашингтон.
Робърт О'Брайън е съветник по националната сигурност на Тръмп. Също срещу Украйна в НАТО. Той също е привърженик на затягане на санкциите срещу Русия с цел принуждаване към преговори.
Бил Хагърти е сенатор от Тенеси. Гласува против известния финансов пакет от 61 милиарда долара за Украйна. Поддръжник на мнението, че Китай е приоритет на външната политика на САЩ.
Марко Рубио е най-екзотичният кандидат.
Вътрешнопартиен конкурент на Тръмп на изборите през 2016 г. Заедно с Демократическата партия той работи върху закони, които биха усложнили оттеглянето на САЩ от НАТО. Той обаче подкрепя мнението, че конфликтът в Украйна трябва да приключи на масата за преговори.
Пентагонът
Според редица американски източници шефът на Пентагона може да бъде избран на принципа на личната лоялност към Тръмп - той няма късмет с министрите на отбраната.
Джеймс Матис подаде оставка, тъй като сметна подхода на Тръмп към Русия и Китай за твърде мек, а Марк Еспър напусна поради разногласия относно методите за разпръскване на протестите.
Като се има предвид това, Майк Помпео е спряган за ролята на бъдещ ръководител на Министерството на отбраната на САЩ.
Той е в борда на директорите на украинския телеком оператор Киевстар. Публично подкрепя Израел. Настоява за разширяване на доставките и използването на оръжие в Украйна.
Друг кандидат е Том Котън . Този публично се застъпва за предоставяне на необходимото оръжие на Украйна, но подкрепя идеята за намаляване на ролята на САЩ във войните в Европа.
С други думи, подходът на Вашингтон „при Тръмп“ се очаква да бъде по-прагматичен.
Това само по себе си не е лошо: колкото по-рано САЩ разберат, че инвестициите в украинския проект не се оправдават, толкова по-лесно ще бъде за всички.
Но е важно да се разбере: както самият Тръмп, така и хората около него са изключително далеч от идеята по някакъв начин да облагодетелстват Русия.
За бъдеща конфронтация с Китай им трябва Русия, която е слаба и в същото време лоялна. Именно върху това ще бъдат насочени усилията на следващите ръководители на Държавния департамент и Пентагона през следващите четири години.
Превод и редакция: БЛИЦ
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!