Тръмп с/у Харис: Обещания, страхове и думите на хората
В нито едно от посланията на кандидатите няма външнополитически теми - и двамата са фокусирани върху външната политика
Броени дни преди вота в Съединените щати четирима от всеки десет американци се страхуват от опити резултатите да бъдат оспорени чрез насилие. Независимо проучване показва, че избирателите, особено тези в колебаещите се щати, не изключват повторение на събитията от 6 януари пред Капитолия, когато Доналд Тръмп отказа да признае загубата си от Джо Байдън.
Други пък се притесняват и от това какво би станало, ако републиканецът спечели. Битката в САЩ остава оспорвана, надпреварата е за всеки глас, а разликата между Тръмп и Камала Харис - минимална, съобщава БНТ.
Тръмп може и да загуби предишния вот срещу Джо Байдън, но успя да нормализира съмнението в изборния процес. 400 адвокати е подготвила Харис за след изборния ден, очакват се много съдебни битки.
Те вече започнаха, след като в щата Джорджия - един от колебащите се щати, поискаха бюлетините да се броят ръчно, но това беше отхвърлено от Федералния съд. Остава въпросът и дали ще се стигне до политическо насилие в случай, че Тръмп загуби.
Последни митинги
Приказка за два митинга - на това ще станат свидетели американците днес. Харис и Тръмп ще търсят подкрепа в последния момент едва на 10 километра един от друг в щата Уисконсин - част от така наречената Синя стена от общо 18 щата, които в миналото са гласували твърдо за демократите до 2016 година, когато Доналд Тръмп превърна в червени републикански щатите Уисконсин, Пенсилвания и Мичиган - сега са част от т.нар. колебаещи се щати.
В нито едно от посланията на Харис и на Тръмп няма външнополитически теми - и двамата са фокусирани върху външната политика. Двамата бяха в Аризона и Невада част от т.нар. Слънчев пояс.
Той се появи с костюм на боклукчия, след като на митинг на Тръмп, Пуерто Рико беше обявено за плаващ остров с боклуци като част от реториката му срещу имиграцията. Затова пък Харис получи емоционалната подкрепа на Дженифър Лопес, която има пуерторикански произход.
Но светът очаква да чуе именно каква ще е външната политика на 47-ия американски президент, който и да е той. Твърда подкрепа от Камала Харис за Украйна, а Доналд Тръмп застава твърдо зад гърба на Бенямин Нетаняху - двете горещи точки в света ще бъдат първото предизвикателство, с което следващият президент ще се сблъска.
Относно войната
Доналд Тръмп - кандидат за президент на Републиканската партия (25.10.2024 г. - Остин, Тексас): "И Путин и цялата компания Ким Чен ун, това са твърди момчета, умни, знаят правилата на играта."
Камала Харис - кандидат за президент на Демократическата партия (07.10.2024 г. - Вашингтон): "Доналд Тръмп, ако беше президент, Путин щеше да стои в Киев в момента."
Кой от двамата - Тръмп или Харис ще спре войните в Украйна и в Близкия изток, кой ще може да възстанови глобалното равновесие.
Скот Кълинейн е част от американската организация "Разом" - в превод от украински "заедно". Мисията им е да работят и лобират за Украйна.
"Да, остро е. Това е парче от руска ракета, открито в Украйна. Показваме го на членовете на Конгреса. Интересното е, че в тази ракета има американски и западни компоненти и това е пример защо санкциите са толкова важни, защо не е просто въпрос на хуманитарна и военна помощ", казва той.
"Разом" има клонове в редица американски градове и в Киев, в организацията работят и украинци. Но никой не знае какво точно да очаква от претендентите за Белия дом - как Тръмп ще спре войната за ден, както обещава или пък как точно ще изглежда подкрепата, която Камала Харис е готова да даде за Украйна. Но за Европа е ясно едно - трябва да мисли как да поеме отговорността за отбраната си.
"Вероятно още от 90-те години има желание от страна на Америка Европа да започне да се грижи за себе си. Много американски лидери от двете партии се надяваха Брюксел да поеме по-голяма лидерска роля, европейските правителства да поемат своята отбрана - ето и обяснението за постоянното искане страните-членки на НАТО да отделят 2% от БВП за отбрана.
Политика към Европа
Много европейски правителства имат прогрес особено след 2014-та, но американската армия остава незаменима. Има хора в Америка, които биха искали Европа да се грижи за себе и американските военни ресурси, които се намират в Европа в момента да бъдат прехвърлени към Азиатско-тихоокеанския регион", посочва Кълинейн.
В заключителния митинг на Камала Харис във Вашингтон нямаше нито едно външнополитическо послание, Доналд Тръмп говори как ще защитава жените, дори и те да не го искат. И мнозина казват, че външната политика не е в дневния ред и на американците.
Обикновените хора
Мелиса: "Противно на убежденията в Европа американците се интересуват от живота и безопасността на другите нации. Америка е държава с много имигранти, аз не съм имигрант, моите предци са били роби тук, но имам много приятели имигранти и съм загрижена."
Самите американци не са наясно кой ще се справи по-добре на световната сцена.
Ралф - жител на щата Флорида: "Аз лично вярвам, че Доналд Тръмп е по-способен, но аз съм от Флорида и там това е общото мнение. Що се отнася до Камала Харис не знам много за политиките ѝ, не знам какво казва, но тя е нов кандидат - представете си, че сте на ринга, биете се с някой и той слиза от ринга и качват нов боксьор да се бие с вас - не е много честно.
Тръмп е луд, но е приятел с Путин. Но честно няма да се изненадам ако има подобно влияние. Но той често казва едно, а после става друго."
Миша: "Нито един от кандидатите не може да се справи. Може би за Украйна Тръмп ще се справи по-добре, войната ще спре. за Газа нито един може да се оправи. Възможно е Тръмп да принуди Нетаняху да спре, но това не означава, че животът на палестинците ще стане по- добър, дори обратното."
Камала Харис споделя визията и на Байдън за многостранна дипломация, за силни съюзи, начело със Съединените щати. А Тръмп предлага връщане към изолационизма, характерен за Америка преди Втората световна война.
Джейкъб Хейлбрън - редактор в "National interest": "Това ще е революционно, ще е изцяло нова ера в международните отношения - Русия и Китай ще станат по-дръзки и ще има много по-голяма нестабилност - финансова и военна. Може би в момента живеем в златна епоха и не оценяваме какво имаме.
Връщане към 20-те и 30-те години, когато всяка държава търси да засили влиянието и властта си за сметка на другите - ето към това ще се върнем, вместо да имаме обща визия."
Сега във фокуса са вътрешните битки, но историята показва, че всеки американски президент още с влизането си в Овалния кабинет е бил застиган от глобалните кризи и външната политика.