Целият свят е вперил очи в срещата между Байдън и Цзинпин, ето какво се споразумяха двамата лидери ВИДЕО
За две големи държави като Китай и САЩ да си обърнат гръб една на друга не е възможен избор, каза Цзинпин
Американският президент Джо Байдън се срещна днес с китайския лидер Си Цзинпин за първи път от година за разговори, които може да намалят търканията между двете свръхсили по въпроси като военните конфликти, накротрафика и изкуствения интелект, съобщава Ройтерс.
Байдън посрещна китайския президент в имението "Филоли" - на 50-ина километра южно от Сан Франциско, където двамата по-късно ще участват в среща на върха на форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
Във встъпителното си слово Байдън заяви, че САЩ и Китай трябва да гарантират, че конкуренцията между тях "няма да прерасне в конфликт" и да управляват отношенията си отговорно.
Си, на свой ред, каза на Байдън, че много неща са се случили от последната им среща преди една година на остров Бали. "Светът излезе от пандемията от ковид, но все още търпи огромните последици от нея. Световната икономика се възстановява, но с много бавни темпове", отбеляза той.
Китайският президент определи връзките между Пекин и Вашингтон като "най-важните двустранни отношения в света" и заяви, че той и Байдън "носят тежки отговорности за двата народа, за света и за историята".
"За две големи държави като Китай и САЩ да си обърнат гръб една на друга не е възможен избор", каза той и допълни: "Нереалистично е едната страна да прекроява другата, а конфликтите и конфронтацията имат непосилни последици и за двете страни".
Китайският президент Си Цзинпин заяви пред американския си колега Джо Байдън по време на четиричасовата им среща, че Тайван е най-същественият и най-опасен въпрос в американско-китайските отношения, съобщи пред репортери високопоставен американски служител, цитиран от Ройтерс.
Според представителя Си е казал, че Китай предпочита мирно обединение с остров Тайван, над който има претенции, но след това е заговорил за условията, при които може да се прибегне до употребата на сила.
Си се опитваше да даде да се разбере, че Китай не се готви за масирана инвазия в Тайван, но това не променя подхода на САЩ, каза служителят.
"Президентът Си подчерта, че това е най-големият и потенциално опасен въпрос в американско-китайските отношения, ясно заяви, че те предпочитат мирно обединение, но след това веднага премина към условията, при които би могла да бъде използвана сила", заяви пред репортери високопоставеният американски служител.
В отговор Байдън е уверил Си, че Вашингтон е решен да поддържа мира в региона.
"Президентът Байдън отговори съвсем ясно, че дългогодишната позиция на САЩ е решимостта да поддържат мира и стабилността", каза американският висш служител.
Президентът Си отговори: "Вижте, мирът е нещо много хубаво, но в определен момент трябва да подходим по-генерално към някакво решение", допълни той.
Президентът Байдън е приканил китайския си колега да "уважава изборния процес" в Тайван. "Призовахме китайците да зачитат изборния процес в Тайван", каза американският представител, цитиран от Франс прес.
Китайският президент Си Цзинпин призова американския си колега да "спре въоръжаването на Тайван", като наред с това подчерта, че обединението на Китай с острова е "неизбежно", съобщи днес Пекин.
САЩ трябва да престанат да въоръжават Тайван и да подкрепят мирното обединение на Китай. Обединението на Китай ще бъде осъществено, то е неизбежно", е заявил Си пред Байдън, според съобщение на китайското външно министерство, цитирано от АФП.
Китай и САЩ се договориха да възобновят комуникацията на високо равнище между своите военни, включително с работни срещи между министерствата на отбраната, съобщиха днес китайски държавни медии, цитирайки казаното от президента Си Цзинпин на срещата му с президента Джо Байдън по-рано.
Си Цзинпин каза също, че двете страни са се споразумели за създаване на китайско-американска работна група за сътрудничество в борбата с наркотиците, съобщи Китайската държавна телевизия, цитирана от Ройтерс.
"Китайският президент Си Цзинпин и президентът на САЩ Джо Байдън се договориха да възобновят военните комуникации на високо равнище въз основа на равенство и уважение", предаде агенция Синхуа.
На срещата на върха в Калифорния двамата ръководители се договориха също да започнат общи правителствени дискусии за използването на изкуствения интелект и да създадат работна група за сътрудничество в областта на борбата с наркотиците, посочва китайската агенция, цитирана от Франс прес.
Байдън и Си се споразумяха да си сътрудничат за спиране на производството и разпространението на опиоида фентанил - водеща причина за смъртните случаи от свръхдоза в САЩ. Съгласно споразумението Китай ще преследва пряко конкретни химически компании, които произвеждат прекурсори на фентанил, заяви висш американски служител пред репортери.
Президентът Си каза на Байдън, че Китай не се стреми да "надмине или измести САЩ" и подчерта, че "САЩ не трябва да се опитват да потискат и контролират Китай".
"Китай няма да поеме по стария път на колонизацията и грабежа, нито пък по лошия път на хегемонията, по който върви една набрала сила страна", заяви Си.
Той предупреди също Вашингтон, че Пекин не е доволен от санкциите, както и от други мерки, срещу китайски компании.
"Действията на САЩ срещу Китай по отношение на контрола върху износа и инвестициите, както и едностранните санкции, нанасят тежка вреда на законните интереси на Китай", е заявил Си според Синхуа.
"Потискането на китайската наука и технологии е равносилно на задържане на качественото развитие на Китай и лишаване на китайския народ от правото му на развитие", допълни той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук