Цената на черното злато бележи пореден седмичен ръст
Това се случва в момент, когато най-големите износители на петрол Саудитска Арабия и Русия обявиха нов цикъл от съкращения на добива за август
Цените на петрола се повишава в петък и са напът да отбележат втори пореден седмичен ръст, тъй като устойчивото търсене е довело до по-голям от очакваното спад на петролните запаси в САЩ, засенчавайки страховете за по-високи лихви в САЩ, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху европейския суров петрол Брент поскъпват с 32 цента, или 0,42%, до 76,84 долара за барел, а цената на фючърсите върху американския суров петрол от типа West Texas Intermediate се повишава с 30 цента, също 0,42%, до 72,10 долара за барел.
И двата бенчмарка са напът да отчетат ръст от около 2% за втора поредна седмица.
„Прогнозите за търсенето на суров петрол започват да се подобряват, тъй като навлизаме в пика на летните пътувания в САЩ, а Саудитска Арабия успя да повиши цените за Европа и Азия“, коментира Едуард Моя, анализатор в OANDA.
Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с повече от очакваното поради силното търсене от страна на рафинериите, а запасите от бензин са се свили значително след по-интензивното шофиране миналата седмица, съобщи Администрацията за енергийна информация (EIA) в четвъртък.
Това се случва в момент, когато най-големите износители на петрол Саудитска Арабия и Русия обявиха нов цикъл от съкращения на добива за август. Общият обем на съкращенията вече е над 5 млн. барела дневно, което се равнява на 5% от световния добив на петрол.
Повишението на цените на петрола обаче беше ограничено от засилващите се очаквания, че централната банка на САЩ вероятно ще повиши лихвите на заседанието си на 25-26 юли, след като през юни ги запази на ниво от 5%-5,25 %.
Броят на американците, подаващи първоначални молби за обезщетения за безработица, се е увеличил умерено миналата седмица, а новите работни места в частния сектор са отбелязали ръст през юни, показаха данни в четвъртък, което повишава вероятността от повишение на лихвите от Федералния резерв този месец.
ОПЕК вероятно ще запази оптимистичната си представа за ръста на търсенето на петрол за следващата година, когато публикува първата си прогноза по-късно този месец, предвиждайки забавяне спрямо тази година, но все пак ръст над средния, смятат източници, близки до ОПЕК.
По-високите лихвени проценти увеличават разходите по заемите за бизнеса и потребителите, което може да забави икономическия растеж и да доведе до по-слабо търсене на петрол. Следващата седмица инвеститорите ще търсят насоки за курса на лихвите от данните за инфлацията в САЩ и Китай.
„Цената на петрола намери дъно тази седмица и изглежда, че може да започне да расте, стига страховете от глобалната рецесия да не се развихрят“, обобщи Моя.