Турция и Украйна готвят изпитано оръжие срещу Донбас
Смята се, че с тяхна помощ киевските генерали мечтаят да повторят карабахския блицкриг в Донбас
Киев се споразумя с Анкара за пускането на турския "Байрактар" на територията на Украйна. Именно безпилотните самолети се считат за основните причини за триумфа в неотдавнашната Карабахска война.
Смята се, че с тяхна помощ киевските генерали мечтаят да повторят карабахския блицкриг в Донбас. Но какво ще даде Украйна в замяна на Турция?
Въоръжените сили на Украйна се нуждаят от турски безпилотни летателни апарати, а Киев е готов да изработи вариант на съвместното им производство с трансфер на технологии.
Това съобщи в петък министърът на отбраната на Украйна Андрей Таран. "Съвременните турски бойни безпилотни летателни апарати имат характеристиките, от които се нуждаем", каза той и добави, че "има планове за преминаване към съвместно производство на БПЛА с Турция".
„И тук не говорим просто за създаването на компания, а за трансфера на технологии. Както знаете, Украйна има технологии, които могат да се споделят с турски фирми “, каза министър.
В понеделник Таран подписа споразумение с турски компании за производството на щурмови безпилотни летателни апарати за нуждите на украинската армия. Подписването се проведе в рамките на посещението в Киев на турската делегация, оглавявана от ръководителя на секретариата на отбранителната индустрия на републиката Исмаил Демир.
По-рано главнокомандващият въоръжените сили на Украйна генерал-полковник Руслан Хомчак обеща, че през 2021 година Киев ще закупи още пет турски “Байрактар”.
Най-вероятно Турция се интересува от Украйна като изпълнител на технологичната верига за производство на безпилотни летателни апарати, смята главният редактор на списание "Арсенал на отечеството" Алексей Леонков.
„Очевидно “Байрактар” ще бъде сглобен от готови компоненти с помощта на евтина работна ръка. Фактът, че украинската военна индустрия работи за сметка на американски заеми ще добави към ниската цена на такова сглобяване, тоест Анкара всъщност ще прехвърли част от разходите за сглобяване на своите безпилотни летателни апарати към Америка“, каза експертът.
Може би интересът на Анкара към украинското военно производство е подхранван и от заплахата от западни санкции - САЩ тъкмо наложиха отдавна обещани санкции, забранявайки износа на стоки за нуждите на турската отбранителна индустрия, както и замразявайки активите на турските отбранителни компании, включително и на самия Исмаил Демир, каза Леонков.
Други експерти обаче смятат, че американските санкции не са свързани със сключването на сделката с Киев. „Анкара преследва чисто търговски интерес. Тя вече е получила достъп до двигателите на известния завод “Мотор Сич” и сега е готова да прехвърли свои собствени технологии в Украйна, но не и най-актуалните.
В края на краищата това не я заплашва с големи загуби: фирмата “Байкар Машина”, която произвежда безпилотни самолети, междувременно вече създава апарати от съвсем различно ниво “, обясни Андрей Фролов, главен редактор на списание “Оръжеен износ”.
„Киев вече е придобил шест турски “Байрактар”-а преди година и очаква постепенно да увеличи броя им до 50 броя. В тази връзка министър Таран започна да говори , че би било хубаво да се произвеждат такива устройства на територията на Украйна.
В това няма сензация, а е поток от похвали, отправени към техните турски приятели, желание да им се угоди “, каза военният експерт. “Украинците нямат шансове да произвеждат самостоятелно безпилотни летателни апарати като “Байрактар” . Бюджетът им е много малък, както и пазарът, така че при сегашните условия е нереалистичен”, допълни той.
Едно от основните нововъведения в неотдавнашната война в Карабах са масовите удари на турските дронове “Байрактар”. Дронът, за който се смята, че е помогнал на Азербайджан да победи Армения, е кръстен на собствениците на компанията. Нещо повече, за президента Реджеп Ердоган това е почти семеен бизнес. Настоящият шеф на компанията Селджук Байрактар е негов зет.
Що се отнася до Украйна, оръжейният гигант успешно си сътрудничи с нея от отдавна. През 2018 г. “Байкар Машина” представи първия образец безпилотния самолет “Акънджи” - съвместна разработка на турски и украински инженери.
Това устройство е оборудвано с двигател, произведен в завода “Ивченко-Прогрес” в Запорожие - двигателят е 3,5 пъти по-мощен от двигателя на базовия “Байрактар”” Бойният безпилотен самолет "Акънджия" може да се издигне до 12 хиляди метра, да носи до 900 кг оръжие на външни окачвания и до 450 кг във вътрешните отделения на фюзелажа. Дронът е въоръжен с управляеми ракети и бомби и е оборудван с електронни разузнавателни и бойни системи.
Миналата година Киев закупи и тества устройства “Байрактар”. По неофициални данни сумата по този договор е била 69 милиона долара. Дроновете, закупени от Украйна, са оборудвани, по-специално, с високо прецизни бомби МАМ-Л, произведени в Турция.
Именно тези бомби с лазерна система за насочване бяха използвани от Азербайджан в последните битки в Карабах. Бойната глава е снабдена със заряди както от термобаричен, така и от фрагментационен тип - тоест може да се използва за унищожаване както на тежко оборудване и инфраструктура, така и на големи концентрации на вражески военни.
Според резултатите от договора през миналата година украинските въоръжени сили са получили десетина “Байрактар”-а, оборудвани с боеприпаси от клас MAM-Л и MAM-С, съобщи украинското министерство на отбраната. През същата година украинските военни, обучени от турски инструктори, използваха тези БПЛА на маневри, а теренът беше възможно най-близо до релефа на Донбас.
Тясното сътрудничество между Анкара и Киев по отношение на безпилотните самолети продължи и през изходящата година. През януари гореспоменатият “Ивченко-Прогрес” подписа договор с “Байкар Машина” за доставка на турбовитлови и турбореактивни двигатели за БПЛА и крилати ракети.
През август имаше съобщения, че Киев предлага на Анкара да закупи 50% дял в друго запорожско предприятие - “Мотор Сич”, водещ производител на самолетни двигатели от древни времена. Този проект обаче не се осъществи.
Както отбелязва украинският портал Defense Express, в края на октомври турската страна отказа да купи акции на “Мотор Сич” и реши да замени украинските двигатели за БПЛА със свои собствени.
“Байкар Машина” обясни, че БПЛА се нуждаят от бутални двигатели от този клас, които “Мотор Си”, уви, не произвежда. Но в същото време “Байкар Машина” успокои киевските партньори - решението не означава ограничаване на сътрудничеството с украинския военно-промишлен комплекс.
Тогава, в края на октомври, украинският министър за стратегическите индустрии Олег Уруски заяви, че турците търсят място в Украйна за съвместното производство на безпилотни летателни апарати. Според Уруски Анкара ще осигурява инвестиции, докато Украйна се нуждае само от платформа.
Междувременно украинските въоръжени сили продължиха да изпитват закупените безпилотни летателни апарати в условия, близки до бойните. В края на ноември няколко „Байрактар“-а, заедно с американските противотанкови ракети “Джавелин”, бяха изпитани в района на Николаев, на полигона “Широкий Лан”.
Според сценария на ученията украинските военни действа в градски условия на фона на използването на електронна война от врага. В края на ноември въоръжените сили на Украйна симулираха нападението на “Байрактар” срещу Крим.
Експертите отбелязват, че самата Украйна отдавна се занимава с производството на безпилотни летателни апарати, но по своите качества те не могат да се конкурират с турските. Собствените безпилотни летателни апарати отдавна са на въоръжение във въоръжените сили на Украйна на линията за контакт в Донбас. Според Народната милиция на ЛНР украинските дронове бомбардират цивилна инфраструктура.
Също така БПЛА провеждат въздушно разузнаване, коригират огъня на украинските миномети. Както отбелязва "Комсомолская правда", републиките в Донбас се опасяват дали бързият растеж на арсенала от безпилотни самолети означава, че Киев подготвя блицкриг по модела на Карабахската операция.
„Киев декларира своя ангажимент за мирно уреждане на конфликта. Възниква въпросът: защо тогава една бедна държава с дупка в бюджета купува “Байрактар”? Имат ли други горещи точки, където могат да ги прилагат? Не, те купуват “Байрактар” за използване в Донбас “, каза Родион Мирошник, съветник на ръководителя на ЛНР, представител на републиката по време на преговорите в Минск.
Изявленията на президента Владимир Зеленски и реалните действия на Киев са коренно различни, каза източникът. „С декларираното желание за мир трябва да се натрупат пари за възстановяване на Донбас. И за да се хвърлят всички сили в политическото и дипломатическо уреждане, да се договори модел за съвместно съществуване и като цяло да се премахне въпроса за сигурността.
Това не се случва ”, оплака се представителят на ЛНР. “Украйна взема огромни заеми, купува “Байрактар”, поръчва някакви военни кораби във Великобритания и други подобни. Следователно задачата е военни действия с използване на безпилотни самолети в този случай”, допълни той.
Донбас обаче ще има какво да отговори на атаките на Байрактар, казва Мирошник. „През май 2014 г. Украйна започна да използва самолети за въздушни нападения над Луганск, Донецк, Суходолск. След това те разбиха жилищни райони със своите самолети. Но до август цялата авиация в Украйна приключи. Затова сега да се каже, че ще бъдем напълно невъоръжени пред дузина „Байрактари“ е наивно “, обобщи представителят на ЛНР.