Турция нямала да купува от САЩ ударни безпилотни самолети, щяла да си ги прави сама

Още на 5 февруари апаратът Anka Block В в 4-часов полет разузна район на боеве с кюрдите

Турция в редица случаи не е получавала от САЩ достатъчно подкрепа по въпроса за противодействие на тероризма, заявил публично заместник-министърът на турската отбранителната промишленост Исмаил Демир в центъра „Атлантически съвет” във Вашингтон.

Демир се оплакал, че докато Турция водела борба с тероризма, Конгресът на САЩ често спирал продажбата на ударни безпилотници, предаде Anadolu.

Според него, в отговор на тази американска позиция властите в Анкара от 2013 г. предприела сериозни мерки по организиране на производството на собствени ударни безпилотни летателни апарати (БПЛА) и вече е постигнала сериозни резултати.

Това станало причина Турция вече да не купува от САЩ ударни БЛА. „Тази страница за нас вече е затворена” – добавил той.

СПРАВКА БЛИЦ:

На 5 февруари 2016 г. се състоял първият оперативен полет на турския военен безпилотен летателен апарат Anka с голяма продължителност на полета. Съобщението е на турското държавно авиостроително обединение Turkish Aerospace Industries (TAI), тиражирано от националните медии.

Апаратът излетял от аеродрума в град Елязъг в Източна Турция и извършил 4-часов разузнавателен полет на височина 5800 м (19 000 фута) над райони, където се водят боеве между турската армия и кюрдски въстаници.

Този полет станал важен етап в продължителната програма за създаване на собствен БЛА клас MALE Anka (Феникс), започната под егидата на TAI още през 2004 г. Първият полет на първия прототип на БЛА Anka се състоял през декември 2010 г. Впоследствие от петте опитни образци Anka Block A са загубени три.

През октомври 2013 г. TAI получава договор за производство и доставка на армията на 10 серийни апарата Block B, първият от които е изпробван през януари 2015 г.

БЛА Anka Block B  има максимално тегло 1680 кг., размах на крилото 17,4 м и е снабден с бутален двигател с мощност 155 к.с. Заявената максимална продължителност на полета е 24 часа. За сега апаратите все още не са снабдени със спътникова система за управление и предаване на данни, което не позволява да бъдат използвани на голяма далечина.

Екип на БЛИЦ
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: