Учени от Университета Къртин (Австралия) откриха произхода на древно египетското жълто стъкло, от което е направен амулетът на гърдите на Тутанкамон.
Експертите изследвали малки частици цирконов минерал, намерени в проби от пустинно стъкло. Оказа се, че цирконът е запазил следи от присъствието на минерала рейдит в него. Последният се формира само под въздействието на високо налягане, когато падне метеорит.

Предишни проучвания показват, че пустинята е била образувана преди 29 милиона години. Дискусията за нейния произход се провежда от сто години. Затова учените предположили, че стъклото може да се е образувало от мощна атмосферна експлозия над земната повърхност.

Аарон Кавози казва: “Това е тема на постоянна дискусия: дали стъклото се е образувало при удар на метеорит на повърхността или по време на въздушна експлозия. И двете събития могат да предизвикат топене на скалите. Обаче само метеоритните удари създават мощни вълни, които образуват минерали с високо налягане. Наличието на следи от удара доказва, че стъклото е създадено именно в резултат на сбъсък с  метеорит. "

Фараонът Тутанкамон управлявал в Египет по време на ерата на Новото царство. Той станал известен с тайнствената си смърт, гробницата, недокосната от разбойници, и историята за проклятието на фараона.

Превод: БЛИЦ