Учени: Комарите стават още по-стръвни и опасни, защото...
Още през 2080 г. около 8 милиарда души могат да бъдат изложени на риск от заразяване от малария
Изменението на климата ускори човешките инфекции с преносима от комари малария и денга. Учени от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина (LSHTM) анализираха данни за разпространението на опасни заболявания, които понякога могат да бъдат фатални. Докладът е публикуван в The Lancet Planetary Health.
От резултатите, получени от учените, следва, че в някои африкански страни, включително Судан и Еритрея, както и в Южна Америка Колумбия, от началото на века се наблюдава значително възраждане на маларията, броя на случаите на денга треската се е увеличил почти осем пъти - от 505,4 хиляди през 2000 година на 5,2 милиона души през 2019 година.
Учените смятат, че увеличаването на емисиите на парникови газове е направило комарите по-опасни, тъй като глобалното затопляне влияе върху продължителността на сезона за предаване на болести на хората с ухапвания от насекоми.
Ако глобалната температура се повиши до 3,7 градуса до 2100 г., изследователите прогнозират, че броят на загиналите от двете най-често срещани болести, пренасяни от комари, ще скочи рязко. Още през 2080 г. около 8 милиарда души могат да бъдат изложени на риск от заразяване с малария и денга, с 4,7 милиарда повече от 1970-1999 г.
„Резултатите показват, че сценариите с ниски емисии значително намаляват продължителността на предаването, както и броя на хората в риск. Действията за ограничаване на повишаването на глобалните температури трябва да продължат “, каза пред The Guardian Фелипе Колон-Гонсалес, един от авторите на доклада.
Според СЗО всяка година над 400 хиляди души умират от малария, предимно деца. През 2019 г. повече от 90 процента, или 230 милиона, са били в Африка. Разработена е РНК ваксина за лечение на опасна форма на малария. Все още няма специфично лечение за треска от денга. Според експерти от нея умират около 20 хиляди души годишно, всяка секунда в света и е податлива на инфекция.
Според проучване на китайски и австралийски учени, публикувано в The Lancet Planetary Health в началото на юли, глобалното затопляне също причинява около пет милиона смъртни случая всяка година поради катастрофални температурни промени на планетата. През последните 20 години броят на жертвите на горещи вълни се е увеличил с 0,2 процента.
Превод: БЛИЦ