Учени от Юта: Чудовищен супервулкан скоро ще сее смърт!
През 2010 г. между 14 и 22 април, всички, които често разчитат на самолетите, за да отидат в командировка или на почивка, бяха изправени пред необичаен проблем. Исландският вулкан с трудното име Ейяфятлайокутл започна да бълва облаци дим и пепел и блокира за дълго въздушния транспорт над Европа. Съвременното въздухоплаване се оказа абсолютно безпомощно и ни показа колко малки сме всъщност пред природните стихии, пише Obekti.bg.
Ейяфятлайокутл е само предупреждението.
Но ако трябва действително да се взираме тревожно в нещо, то това е супервулканът в природния парк Йелоустоун в САЩ, най-големият на Земята. Защото ако той избухне, мръщенето на исландския вулкан ще ни се струва като детската игра на едно джудже!
Бомба със закъснител цъка под прочутия парк, предупредиха наскоро американски учени. Според екипа от Университета на щата Юта е изключително тревожно, че супервулканът под Йелоустоун
се надига с рекордно темпо от 2004 г. насам.
Дъното на калдерата на вулкана в момента е със 74 см по-високо, отколкото е било през 1923 г., което показва значително „подуване” отдолу. Подът на калдерата се надига с по 7,8 см през всяка от последните 3 години. Резервоарът на вулкана се пълни с магма тревожно бързо, предупреждава екипът от Юта.
Историята показва, че вулканът изригва с доста точна периодичност от 600 хил. години. Последната е била преди 642 хил. години. Дали не сме закъснели вече за следващото гигантско бедствие?
Как би изглеждало то? Малко преди самото изригване ще има мощни земетресения в парка и в целия регион около него. Земята ще се „издуе” още повече, като по-голямата част от Йелоустоун ще бъде повдигната към върха. Едно последно земетресение най-накрая ще разцепи скалата, която натиска лавата вътре в земята, и цялата енергия, трупана през последните 640 хил. години, може да се излее на повърхността в невъобразим катаклизъм.
Лавата ще бъде изхвърлена на 50 километра в атмосферата, а всичко на разстояние 1600 км ще бъде засипано от 3-метров слой пепел. Очаква се от вулкана да изтекат хиляда кубически километра лава, достатъчни да покрият цялата територия на САЩ с пласт, дебел около 13 сантиметра.
Ако Йелоустоун се събуди, изригването ще е 2500 пъти по-мощно от това на вулкана Света Елена в САЩ през 1980 г. Това ще е
най-силният шум, който човекът е чувал за последните 75 хил. години -
преди толкова е било последното по-малко избухване на супервулкана. И най-страшното – минути след изригването десетки хиляди хора ще бъдат мъртви.
След изригването две трети от територията на САЩ ще стане необитаема заради токсичния въздух. Ще бъдат прекратени хиляди полети, а милиони хора ще бъдат принудени да напуснат домовете си. Дълготрайните последствия от изригването може да бъдат още по-разрушителни. Огромното количество пепел, изхвърлено в атмосферата, ще блокира слънчевите лъчи и температурите рязко ще паднат навсякъде по света. Пепелта ще унищожи реколтата, хиляди растения и животни ще измрат.
Това е кошмарът, който рисуват експертите за Йелоустоун, и тази хипотеза не бива да се пренебрегва. Супервулканът е изригвал 3 пъти за последните 2,1 млн. години и ще е наистина страшно, ако станем съвременници на четвъртото му събуждане.
Според Боб Смит от Университета на Юта, който е експерт по вулканични явления, сегашното надигане на калдерата е наистина забележително, тъй като обхваща голяма територия и се отличава с бързи темпове. Учените обаче не разполагат с много данни и затова
не могат да предвидят дори приблизително
кога би могло да се случи бедствието. Те предполагат, че в момента магмената камера в земната кора под парка започва да се пълни с разтопена скална маса. Експертите нямат представа обаче колко дълго ще продължи този процес, преди да се стигне до изригване или до ново спадане на нивото на калдерата.
Място с изключителна природна красота, калдерата на природния парк Йелоустоун в щата Уайоминг всъщност е едно от най-страшните природни творения. Името „калдера” идва от испанското „калдера” и латинското „калдария” и означава „котел”. Образува се, когато земята се срива надолу след вулканично изригване. Супервулканите се отличават по много белези. При обикновените вулкани, които сме свикнали да наблюдаваме, има конус. При изригване лавата се надига нагоре вътре в планината, докато започне да излиза навън през кратера. При супервулканите обаче се образува земна вдлъбнатина - калдера. Когато магмата се надига към земната повърхност, тя не излиза навън, а започва да запълва големи подземни кухини. Магмата разтопява околните скали и така се формира един по-плътен врящ слой. Той е толкова гъст, че вулканичните газове, които обикновено предизвикват изригването, не могат да преминат навън. Така започва да се натрупва огромно напрежение, като процесът продължава стотици хиляди години, докато вулканът най-накрая изригне. Той изхвърля огромно количество земна маса и така образува нова калдера.
Наскоро учени
използваха електрически и магнитни сензори, за да направят карта на площта
и състава на огромното петно гореща лава, намиращо се на около 300 километра под повърхността на националния парк. Така наречената геоелектрическа визуализация на горещото петно е първата по рода си при изследване на вулканите, като дава на учените по-ясна представа за материала, от който се захранва Йелоустоун.
„За първи път в света се създава електрически образ на вулканично петно. Така получаваме много по-голяма информация за състава и еволюцията на Земята”, обясни наскоро за агенция Асошиейтед прес проф. Робърт Смит от Университета на Юта.
Изследването показало, че магменото петно под Йелоустоун е много по-голямо, отколкото се е смятало досега. Съставено е от твърди скали, частично разтопени скали и солена течност, която е проводник на електричество като морската вода. Петното се издига от дълбините на земята под ъгъл от 40 градуса и се разпростира на 640 км от изток на запад, показват данните. Магмата се спуска на дълбочина до 300 км – толкова е отчела според възможностите си използваната технология. При предишното си изследване д-р Смит използвал метода на сеизмичните вълни. С него установил, че дълбочината на магменото петно е поне 660 километра под границата между щатите Монтана и Айдахо.
Магменото петно спира да се издига на ниво около 100 километра дълбочина под повърхността на земята. Оттам част от магмата се просмуква нагоре, най-вероятно през пукнатини в скалите, до резервоар, намиращ се на около 8 километра под калдерата на Йелоустоун. Този резервоар захранва вулканичната активност на повърхността. Според експертите последните надигания на дъното на калдерата са причинени именно от този магмен резервоар.
„Очевидно има някакъв източник на магма, който захранва вулкана.
Трябва да има магма в земната кора, иначе нямаше да я има цялата тази хидротермална активност”, обяснява Дан Дзуризин, експерт по Йелоустоун във вулканичната обсерватория на щата Вашингтон. Заради екстремните условия под повърхността на земята обаче експертите могат само да гадаят какво се случва там долу.Двете технологии, използвани при последните две изследвания, показват, че магменото петно е по-голямо и съдържа повече солена течност, отколкото се е смятало досега. Новите изследвания обаче не дават никакъв ключ към най-важния въпрос - кога може да очакваме следващото голямо изригване на супервулкана. Според ръководителя на най-новото изследване проф. Майкъл Жданов по-голямото магмено петно не трябва да се смята за доказателство, че супервулканът е на прага на изригване. Новите данни ще помогнат на експертите да анализират по-добре магмената „водопроводна система” под Йелоустоун и други подобни региони в света. И най-накрая, ще улеснят учените да прогнозират кои вулканични райони, които „спят” в момента, може да изригнат след стотици хиляди години в бъдещето.