Учени откриха, че праисторическите бебета са били хранени с "биберон"
Бебешката посуда е служела също така и за забавление
Международна група археолози обяви вчера, че са потвърдили използването на керамични предмети, открити в детски гробници в Германия, които съдържали останки от животинско мляко - от крави, кози и овце, Най-старият от трите съда е направен през бронзовата епоха преди повече от 7 000 години.
„Мисля, че това ни даде първите преки доказателства за храненето на децата в праисторически времена“, казва биомолекулярният археолог Джули Дън от университета в Бристол във Великобритания.
Ръководителят на проучването, публикувано в списанието Nature, каза, че откритията на Дан "показват любовта и грижите, които родителите са имали към децата си в праисторически времена."
Тези предмети, достатъчно малки, които бебето да държи в ръцете си, служели като контейнери за мляко и имали тясна тръба, за да може бебето да смуче течността. Трите предмета не се открояват с идеална форма, но останалите са красиво оформени с животински глави с дълги уши, рога и други мотиви.
"Те са невероятно привлекателни. Това вероятно са мислили праисторическите хора. Тези предмети трябвало да имат двойно предназначение, освен да хранят, също и да забавляват децата като днешните кадифени играчки", казва съавторът на проучването археологът Катарина Ребай-Солсбъри от Австрийската академия. на науките.
„Предметите свидетелстват за креативност и игривост, черти, които не сме много склонни да приписваме на нашите предци“, добавя тя.
Превод: БЛИЦ