Учени пренаписват историята на човечеството след тази находка в Китай

Черепът е на мъж в зряла възраст, който имал голям мозък, масивни ръбове на веждите, дълбоко разположени очи и издут нос

Учени обявиха, че е открит масивен фосилизиран череп, на възраст най-малко 140 000 години, принадлежал на неизвестен досега вид древен човек.

Тази находка може изцяло да промени представите ни за това как и дори къде е еволюирал нашият вид - Хомо сапиенс, пише GlasNews.bg. Черепът е на мъж в зряла възраст, който имал голям мозък, масивни ръбове на веждите, дълбоко разположени очи и издут нос.

Фосилът бил открит от работник на строителна площадка в Китай. Човекът скрил находката в кладенец, където останала в продължение на 85 години.

Изследователите нарекоха новооткритият вид Homo longi и му дадоха прякора „човекът дракон“, тъй като бил открит в района на река „Дракон“ в североизточен Китай.

Екипът каза, че Homo longi е изчезнал човешки вид, най-тясно свързан с нашия. Ако бъде потвърдено това твърдение, то ще промени начина, по който учените са си представяли произхода на Хомо сапиенс, изграден през годините от открития на вкаменелости и анализ на древна ДНК.

Но редица експерти оспорват това заключение, публикувано в три статии, които предоставят и първите подробни анализи върху вкаменелостта. Въпреки това мнозина все още смятат, че находката може да помогне на учените да реконструират родословното дърво на човека.

Всички експерти, които са имали възможността да прегледат данните от проучванията, споделят, че това е „великолепен фосил.Това е изключителна находка“, каза Джон Хоукс, палеоантрополог от Университета на Уисконсин-Медисън.

„Много рядко се намира фосил като този и в толкова добро състояние. Ние само си мечтаем да намерим подобно нещо.“ През 1933 г. работник на строителна площадка на мост в град Харбин, открил особения череп.

Вместо да предаде находката на японските власти, които по това време били окупирали североизточен Китай, работникът избрал да го скрие.

Той не споменал за черепа на никого в продължение на десетилетия. В разказа за откритието на вкаменелостите авторите на новите статии спекулират, че той се е срамувал от това, че работел за японците.

Малко преди смъртта си през 2018 г. работникът разказал на семейството си за вкаменелостта. Те отишли до кладенеца и го намерили. Семейството го дарило на Музея за геонаука на университета Hebei GEO, където учените веднага видели, че е изключително добре запазен.

Само четири години по-рано изследователи открили друг човекоподобен череп, наречен Пекинският човек, близо до Пекин. Явно тези видове са свързани с хората от Азия и техните еволюционни предшественици. Изследователите твърдят, че Homo longi изглежда е бил възрастен индивид с големи размери. Бузите му били плоски, а устата му широка, .

Долната челюст липсва, но от горната му челюст, взимайки предвид други човешки черепи, вероятно му е липсвала брадичка. Казват, че мозъкът му е бил около 7 процента по-голям от тези на средностатистически човек днес.

Изследователите твърдят, че тези комбинации от анатомични характеристики на човека дракон не се откриват в нито един вид хомин, намиран преди това.

„Достатъчно отличителен е, за да бъде напълно различен вид“, каза Кристофър Стрингер, палеоантрополог в Природонаучния музей в Лондон и съавтор на два от трите документа за човека дракон. Учените анализираха химичния състав на вкаменелостите и установиха, че е на поне 146 000 години, но не по-стар от 309 000 години.

Днес планетата е дом на само един вид хомини - Хомо сапиенс. Но някога, заедно с човека дракон са съществували доста различни видове, включително Хомо еректус, Хомо наледи в Южна Африка, Хомо флоресиенсис в Индонезия и Хомо лузоненсис във Филипините.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук